ویژه
library_books
event
دوشنبه، 22 شهریور 1400
edit
کد خبر : 325,863

زاکانی: برای ساماندهی معتادان متجاهر و کودکان کار قرارگاه ایجاد می‌شود

rate_review
تهران- ایرنا- شهردار تهران اعلام کرد: قرارگاه‌هایی برای ساماندهی کودکان کار و معتادان متجاهر در سطح پایتخت ایجاد می‌شود تا با درمان و ساماندهی آنان چهره زشت شهر بهبود یابد.

descriptionتوضیحات بیشتر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری تهران، علیرضا زاکانی روز دوشنبه در دومین نشست با نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه کوتاه مدت پنج قرارگاه ایجاد می شود که در وهله اول شهر در حوزه پسماند و خدمات شهری نظم پیدا کند.

وی افزود: در بخش دیگر یک قرارگاه اجتماعی درست می‌کنیم تا معتادان متجاهر و کودکان کار جمع آوری شود و همچنین قرارگاهی باید ایجاد شود تا با کار فرهنگی نظم پذیری و قانون مداری گسترش پیدا کند.

زاکانی اظهار داشت: تهران به فرموده رهبر معظم انقلاب فراتر از یک شهر است، به عنوان یک مرکزی است که در فرهنگ و سیاست خارجی نیز تاثیر می گذارد و به عنوان یک الگو می تواند اثر خود را بر همه اجزای کشور و فراتر از آن سایر کشورها بگذارد و نماد کارآمدی نظام باشد بنابراین ما در تهران به عنوان پیشتاز تغییر و تحول با یک سه ضلعی شهر، شهروندان و شهرداری مواجه هستیم.

شهردار تهران افزود: شهر تهران وضع مناسبی ندارد؛ وقتی به بالای شهر نگاه می کنید وضعیت به طور کامل متفاوت و کالبد مختلف را می بینید و نقطه اشتراک شهر بی هویتی و بی توجهی به معماری ایرانی اسلامی است. مساحت تهران ۷۰ هزار هکتار است که ۱۲ هزار هکتار آن بافت ناپایدار است و ۳۵۰ روز از سال گاه از نظر هوا دچار اشکال است و این مسأله زیست در شهر را دچار مشکل کرده است.

وی ادامه داد: بی توجهی به این مسائل، بی عدالتی و فاصله معنادار بین شمال و جنوب را باعث شده است. البته در ۴۲ سال گذشته تلاش های زیادی انجام شده ولی با این حال تا نقطه مطلوب فاصله داریم.

زاکانی تاکید کرد: تهران باید ۴۵۵ کیلومتر خطوط مترو داشته باشد که تنها ۲۵۰ کیلومتر آن زیر بار است و ۱۸۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد تا همه خطوط متروی تهران تکمیل شوند. همین خطوط فعلی نیز به ۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل نیاز دارند.

شهردار تهران بیان کرد: یک صورت معنادار وجود دارد و آن این است که به کالبد شهر توجه شده که البته آن نیز بعضا نامتعارف است، باید کالبد و روح توامان مورد توجه قرار بگیرد و مسیری را طی کنیم که یک ‌کلانشهر الگو برای جهان اسلام را در منظر مردم قرار دهیم، سرمایه های اجتماعی پایین است و این امکان را فراهم نمی‌کند که ظرفیت های مردم به میدان بیاید.

زاکانی یادآور شد: شهرداری دچار مشکلاتی است؛ از نظر منابع، ۷۰ درصد منابع ناپایدار است و دچار فرسودگی و مشکلاتی است. از حدود ۱۵۰۰ دستگاه اتوبوس در شهر، حدود ۳۶۴ دستگاه از رده خارج شده و دو سوم آن نیز نیاز به تعمیرات اساسی دارد و همچنین تا پایان سال بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان بدهی داریم و باید امسال ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد بابت بدهی ها سود بانکی پرداخت کنیم.

شهردار تهران گفت: البته ما انسدادی نداریم و باید به سمت و سویی برویم که روح و کالبد را با هم متحول و یک الگو درست کنیم و نسبت به سیر تکاملی انقلاب نیز گام سوم و چهارم را مورد توجه قرار دهیم.

زاکانی با اشاره به این که برای این مقصود چهار خط تلاش جدی را هدف گذاری کردیم، تاکید کرد: خط تلاش اول برنامه ریزی عملیاتی است تا همه اجزای شهرداری به سمت یک جزء واحد حرکت کنند، خط تلاش بعدی ایجاد همبستگی حاکمیتی و حکومتی است، به حتم باید همه نهادها پای این تغییر بیایند، جهت سوم این است که مردم پای کار بیایند و نیاز است که شهرداری با خدمتگزاری به مردم خودش را ثابت کند تا مردم به میدان بیایند.

وی افزود: دولت ۱۰ سال است که ۸۲.۵ درصد خود از سهم خرید اتوبوس را پرداخت نکرده و در ایجاد و هزینه مترو و بلیت مترو سهم خود را پرداخت نکرده است.

شهردار تهران اعلام کرد: خط تلاش چهارم مبتنی بر هوشمندسازی است تا در یک اکوسیستم واحد مسیر جهش کل شهر را فراهم کنیم، از این جهت برنامه یک ساله و ۲.۵ ساله و چهار ساله را تعریف کردیم.

وی خاطر نشان کرد: شیوع ویروس کرونا مردم را دچار مشکلات عدیده ای کرده و باید نشاط اجتماعی را ایجاد کنیم.

زاکانی اضافه کرد: قرارگاه بعدی قرارگاه کرونا است و باید همه ظرفیت ها را بسیج کنیم تا بیماری را مهار کنیم. تهران در روز ۱۳ میلیون جمعیت دارد و اگر کرونا را در تهران مهار کنیم، کل کشور را نجات دادیم.

شهردار تهران گفت: موضوع مهم علاوه بر بهداشت و درمان، موضوع فاصله گذاری اجتماعی و زنده نگهداشتن شهر است و مهم ترین بخش پیشگیری است و اینکه چگونه زندگی کنیم که مبتلا نشویم و باید خدمات اجتماعی را به کسانی که از این موضوع آسیب دیدند ارائه کنیم.

وی یادآور شد: شرایطی را پیدا کردیم تا با یک همبستگی با همه آرمان های کشور در زیر سایه رهبری معظم و پیوستگی با متن جامعه یک الگویی بسازیم که این کار فراتر از شهرداری است و شهرداری باید از یک نهاد خدمتگزار به یک نهاد خدمتگزار اجتماعی تبدیل شود و همه ظرفیت های شهر را بسیج کند. امکان تحقق همه این کارها وجود دارد و نیاز به فکر، جرات و خاکساری نزد پروردگار و نوکری مردم دارد.

زاکانی گفت: برای تحقق این اهداف نیاز فکری و دقت در قاعده گذاری داریم، مجلس در بودجه سالانه امکانی برای شهرداری ها فراهم می کند در حالی که در کنار بودجه، قانونگذاری مناسب می تواند گره گشا و تسهیل‌گر باشد.

وی افزود: یکی از مناطق تهران ۱۲۲ متر و یکی دیگر ۲.۵ متر سرانه فضای سبز دارد و این فاصله زیاد است و باید کمک کنیم عدالت را اجرا کرده و مردم را خشنود کنیم.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

chrome_reader_modeمطالب تکمیلی