ویژه
library_books
event
سه شنبه، 23 شهریور 1400
edit
کد خبر : 326,132

انتقاد سازمان جهانی بهداشت از توزیع ناعادلانه واکسن کرونا

rate_review
تهران- ایرنا-دبیرکل سازمان جهانی بهداشت با ابراز تاسف درباره دسترسی نابرابر به واکسن های کووید۱۹ تاکید کرد که این وضعیت به عنوان «لکه ننگی در آگاهی جمعی ما» باقی خواهد ماند.

descriptionتوضیحات بیشتر

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تله سور، «تدروس ادهانوم» دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در هفتادویکمین نشست کمیته منطقه ای اروپا، در مورد این نابرابری تکان‌دهنده تصریح کرد: بیش از ۵.۵۰۰ میلیون دز واکسن علیه سارس و کووید در جهان توزیع شده که ۸۰ درصد از آنها در میان کشورهایی با درآمدهای بالا و متوسط بوده است.

ادهانوم همچنین خاطرنشان کرد: سریع‌ترین راهکار خروج از این همه گیری، واکسیناسیون افرادی است که بیشتر در معرض خطر هستند و در همین حال باید برای کاهش شیوع ویروس تلاش کرد. نابرابری و تبعیض در حوزه واکسن هرچه بیشتر به طول انجامد، ویروس فرصت بیشتری برای تحرک و جهش به انواع گونه‌های جدید را خواهد داشت که این موضوع، اثربخشی واکسن‌ها را از بین می برد.

در همین راستا، نماینده سازمان جهانی بهداشت گفت: هدف این سازمان این است که اطمینان یابد ۱۰ درصد جمعیت همه کشورها تا پایان ماه جاری (سپتامبر/شهریور) واکسینه می‌شوند، همچنین ۴۰ درصد تا پایان سال جاری میلادی و ۷۰ درصد جمعیت کشورها تا نیمه های سال آینده (۲۰۲۲) واکسن دریافت خواهند کرد.

ادهانوم درخصوص توزیع نابرابر واکسن نیز توضیح داد: ما نمی خواهیم این طور باشد که در کشورهای توسعه یافته افراد سالم (واکسینه شده) درحال دریافت تقویت‌کننده ها باشند، در حالی که در برخی کشورها حتی کارکنان سلامت و درمان و افراد در معرض خطر، همچنان منتظر دریافت اولین دز واکسن باشند.

به علاوه رئیس سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که این بیماری همه گیر اهمیت مراقبت های اولیه بهداشتی را به عنوان اساس نظام سلامت نشان داد و این که هیچ سلامتی بدون سلامت روانی حاصل نخواهد شد.

به گزارش ایرنا، تفاوت در میزان واکسیناسیون کشورهای فقیر و غنی در حال حاضر همچنان گسترده است و در این راستا دبیر کل سازمان جهانی بهداشت پیش‌تر در نشست گروه ۲۰ در ایتالیا، این واگرایی را "خشم اخلاقی" خواند که تلاش های گسترده برای مهار ویروس را تحت الشعاع قرار می دهد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

chrome_reader_modeمطالب تکمیلی