ویژه
library_books
event
سه شنبه، 23 شهریور 1400
edit
کد خبر : 326,286
رییس کمیته ساماندهی تحقیقات کمیته کووید-۱۹:

نظام مراقبت ژنومیک کووید-۱۹ سویه‌های جدید کرونا را بررسی می‌کند

rate_review
تهران- ایرنا- رییس کمیته ساماندهی تحقیقات کمیته کووید-۱۹ گفت: نظام مراقبت ژنومیک و توالی یابی کووید-۱۹ کشور به منظور بررسی سویه های جدید کرونا، با هماهنگی معاونت تحقیقات و فناوری و معاونت بهداشت و حمایت مالی، توسط دو آزمایشگاه تحقیقاتی در کشور در حال انجام است.

descriptionتوضیحات بیشتر

به گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر قباد مرادی افزود: ظرفیت نظام مراقبت ژنومیک در کشور بسیار اندک است، در حال حاضر این نظام واریانت‌های در گردش را گزارش می‌کند و آخرین نتایج نشان‌دهنده افزایش و غالب شدن واریانت دلتا در کشور است. این نظام می‌تواند واریانت‌های جدید را هم شناسایی کند، هر چند با ظرفیت محدود فعلی امکان شناسایی به موقع کم است.

مرادی افزود: این نظام به صورت روتین و با تعداد نمونه‌های کم گزارش های ماهیانه ای از وضعیت واریانت های در گردش در کشور درباره این ویروس ارائه می دهد.

وی با بیان اینکه از ابتدای شروع پاندمی کووید-۱۹ در کشور برنامه های متعددی با حمایت معاونت تحقیقات و فناوری انجام شده است، گفت: فعالیت‌های کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ اکنون در پنج محور هدفمندسازی پژوهش‌های مرتبط با کووید- ۱۹، گردش گسترده و سریع تازه‌ترین اطلاعات علمی کووید-۱۹ در جهان و کشور، سرعت بخشیدن به مسیر پاسخ‌دهی سوالات مهم و فوری سیاست‌گذاران سلامت، کمک به افزایش روحیه همکاری تیمی در تحقیقات مرتبط با کووید - ۱۹ و برنامه ریزی و پیگیری برای اجرای مطالعات مهم و کاربردی با بیش از ۲۰ برنامه در سطح کشوری دسته بندی شده است.

رییس کمیته ساماندهی تحقیقات کمیته کووید-۱۹، درباره اقدامات پژوهشی در خصوص سویه دلتا کووید-۱۹ اظهار داشت: هر سویه جدیدی که پیدا و در کشور منتشر شود، مسئولیت‌هایی را برای بخش‌های مختلف ایجاد می‌کند. پژوهش هم از این قاعده مستثنی نیست. با ورود سویه دلتا به کشور توجه بسیاری از برنامه موجود تحقیقات و فناوری مانند پژوهش ها، مراقبت ژنومیک، رصد مجلات، انتشار گزاره برگ ها، وبینارها و غیره بر این واریانت بیشتر و متمرکزتر شد. در همین راستا سعی شد فعالیت های این کمیته با توجه بیشتری بر این واریانت صورت گیرد.

مرادی با بیان اینکه در این میان سوالاتی برای مردم و محققان پیش آمد که این واریانت چه ویژگی هایی دارد و آیا واکسن‌های موجود بر سویه دلتا اثرگذار است یا خیر گفت: در برنامه‌هایی مانند تهیه گزاره برگ‌های سیاستی، برنامه‌های اولویت پژوهشی و مرور مقالات و سایر برنامه‌ها به این موضوع بیشتر پرداخته شد.

وی ادامه داد: یک تحقیق ملی که اثر بخشی واکسن‌ها را به صورت آزمایشگاهی بررسی می‌کند، به صورت ویژه راه‌اندازی شد که اثربخشی واکسن‌ها را می‌سنجد. نظام مراقبت فعال که توسط معاونت تحقیقات و فناوری حمایت می‌شود، سعی می‌کند بر اساس اطلاعات موجود پاسخ به این سئوال را فراهم ‌کند.

مرادی همچنین در خصوص امکان بررسی سویه‌های جدید گفت: امکان بررسی و شناسایی به هنگام سویه های جدید با این ظرفیت اندک آزمایشگاه های توالی یابی ویروسی تا حدودی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به دلیل اهمیت برنامه رصد واریانت‌ها آمادگی همکاری با ساختارهای مسئول در کشور و همچنین محققان را دارد. برای تقویت نظام مراقبت ژنومیک این معاونت تشکیل کمیته راهبردی مراقبت ژنومیک و توالی‌یابی کووید-۱۹ را در برنامه دارد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

chrome_reader_modeمطالب تکمیلی