ویژه
library_books
event
سه شنبه، 02 آذر 1400
edit
کد خبر : 382,666

تامین مایه حیات در چالش پاندومی کرونا

rate_review
تهران - ایرنا - سازمان انتقال خون که تنها متولی تامین خون و فرآورده های خونی سالم و کافی مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی است، در نزدیک به دو سال در شرایط سخت کرونایی همواره خون مورد نیاز کشور را تامین کرده و سطح ذخایر خون را در وضعیت قابل قبولی قرار داد.

descriptionتوضیحات بیشتر

سازمان انتقال خون تنها متولی تامین خون و فرآورده های خون سالم و کافی مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور است، در این راستا به افزایش کمی و کیفی خون و فرآورده های آن پرداخته است و شاخص های مدنظر این سازمان در کسب استاندارهای بین المللی بیانگر نیل به تحقق این هدف است.

خون یک داروی بیولوژی و حیاتی است و هیچ‌چیز را نمی‌توان جایگزین آن کرد و برای اینکه خون سالم از اهداکننده به مصرف‌کننده برسد بیش از یک هزار و ۷۰۰ دستورالعمل فنی تدوین شده و این امر سبب شده است این سازمان تنها سازمان حیاتی وزارت بهداشت محسوب شود.

سالانه بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به پایگاه‌های اهدا خون در کشور مراجعه می‌کنند که از بیش از دو میلیون نفر خون دریافت می‌شود و سالانه حدود ۷ میلیون فرآورده خونی تولید می‌شود و برای این اقدام به‌طور روزانه میان شهرهای مهم کشور لوله‌های خون جابه‌جا می‌شود تا دقیق‌ترین تست‌های غربالگری روی آن‌ها انجام شود و این فرایند در هیچ لحظه‌ای متوقف نمی‌شود.

ایران تنها کشور منطقه در بالاترین شاخص اهدای خون را به‌صورت داوطلبانه دارد و براساس مستندات سازمان بهداشت جهانی، امنیت خون در ایران برابر با کشورهای توسعه یافته است.

خون مورد نیاز بیمارستان ها تامین شده است

مدیرعامل سازمان انتقال خون با تاکید بر اینکه سلامتی فرهنگ زندگی مردم ما باعث شده، سلامت خون اهدایی در ایران بالا باشد، گفت: امنیت و سلامت خون های اهدایی در ایران، آن طوری که سازمان بهداشت جهانی گزارش داده در حد کشورهای پیشرفته اروپایی است، با وجود شرایط سخت کرونایی و کاهش میزان استقبال اهدا کنندگان خون، اما در این شرایط خون مورد نیاز بیمارستان ها تامین شده است.

پیمان عشقی با اشاره به تاثیر شرایط ویژه نیمه دوم سال از جمله کوتاه شدن ساعات روز و سردی هوا بر میزان مشارکت و حضور مردم در مراکز اهدای خون افزود: در این ایام شاهد کاهش آمارهای اهدای خون از سوی مردم هستیم که در فراخوان اخیر به این موضوع و ضرورت حضور مستمر مردم در مراکز اهدای خون سراسر کشور با هدف تامین خون مورد نیاز بیماران تاکید شده است.

وی ادامه داد: بعد از خانه، امن ترین جایی که مردم می توانند بروند، پایگاه‌های انتقال خون در سراسر کشور است، چون افراد همه با ماسک، فاصله گذاری و رعایت حداکثری دستورالعمل های بهداشتی در این مراکز حضور دارند و جای هیچ نگرانی برای حضور داوطلبان اهدای خون نیست.

مدیرعامل سازمان انتقال خون افزود: بیماران مبتلا به کرونا ۲۸ روز پس از بهبودی و رفع علائم بیماری می توانند خون خود را اهدا کنند، همچنین کسانی که واکسینه شده اند، اگر از واکسن هایی با ویروس کشته شده مثل سینوفارم و برکت استفاده کردند بعد از رفع عوارض تب و درد اولیه می توانند اهدای خون کنند و کسانی هم که واکسن های آسترازنکا و اسپوتنیک زده اند، بعد از ۱۴ روز برای اهدای خون اقدام کنند.

عشقی با اشاره به اینکه سازمان انتقال خون ایران سختگیرانه ترین استانداردها را در دوران کرونا رعایت کرد، گفت: بسیاری از کشورها استانداردها را پایین آوردند تا اهدای خون داشته باشند، اما به لطف همراهی مردم از ابتدای شیوع کرونا و انجام اهدای خون مستمر، تمام استانداردها برای تضمین سلامت خون در ایران رعایت شده است.

وی ادامه داد: اهدای خون به هیچ عنوان خطری برای ایمنی بدن ندارد و این باورهای غلط را باید از ذهن مردم پاک کنیم و درخواست ما از مردم این است که برای اهدای خون به زن باردار، بچه شیرخواره، بیماران، هموفیلی، تالاسمی و سرطانی ها فکر کنند که منتظر خون ما هستند.

افتتاح فاز یک ساختمان ستادی انتقال خون خراسان رضوی

فاز یک ساختمان ستادی انتقال خون خراسان رضوی با حضور مدیرعامل سازمان انتقال خون و مسئولان کشوری و استانی برگزار شد و این پروژه بعد از ۱۲ سال انتظار به بهره برداری رسید.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی گفت: انتقال خون استان در ارائه خدمات حیاتی به ۶۲ بیمارستان و ۶ دانشگاه علوم پزشکی شرق کشور نقش بی بدیلی دارد.

حمیدرضا اسلامی با بیان اینکه خراسان رضوی با تولید سالانه بیش از ۴۰۰ هزار کیسه خون به استان های همجوار نیز خدمت رسانی می کند، افزود: در پنج سال گذشته تعداد تخت های بیمارستانی در استان افزایش قابل توجهی داشته و این در حالی است که در انتقال خون استان، ۱۰ درصد کاهش نیروی انسانی داشته ایم ولی با همین وجود نیز کیفیت خدمات ما افزایش یافته است.

وی اعتبار هزینه شده برای اجرای این پروژه تا این مرحله را ۳۵ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: کلنگ آغاز ساخت این طرح در زمینی به مساحت ۲ هزار متر مربع و زیربنای ۱۰ هزار متر مربع در سال ۸۹ به زمین زده شد و قرار بود در مدت چهار سال ساخته و تکمیل شود، اما به دلیل عدم اختصاص اعتبارات لازم ساخت آن به مدت ۱۲ سال به طول انجامیده و اکنون مرحله اول آن به مساحت سه هزار و ۵۰۰ متر مربع آماده شده است.

حمایت جدی از فعالیت های انتقال خون در استان یزد

مهران فاطمی استاندار یزد با حمایت از فعالیت های و برنامه های انتقال خون و پیشگام بودن مردم دارالعباده در امور خدا پسندانه گفت: مردم یزد از دیرباز در امور عام المنفعه پیشتاز بودند و امیدواریم در سفر ریاست جمهور به استان یزد مصوبات خوبی در زمینه اهدای خون از جمله سامانه متحرک خونگیری و همچنین تجهیز مرکز خیرساز اهدای خون مهریز را شاهد باشیم.

وی سازمان انتقال خون را دستگاهی حیاتی خواند و گفت: انتقال خون یکی از ارگان هایی است که چه در مواقع عادی و چه در مواقع بحران در نجات جان بیماران نقش بسزایی دارد که مصداق بارز آن را می توان الان که در زمان شیوع کرونا هستیم، مشاهده کرد که چگونه کارکنان انتقال خون دوشادوش کادر سلامت و درمان استان در راستای کمک به بیماران خدمت رسانی می کنند.

مدیر کل انتقال خون استان یزد نیز با اشاره به جایگاه انتقال خون این استان در کشور گفت: متوسط اهدای خون در کشور حدود ۲۳ اهداکننده خون در هر هزار نفر است ولی در استان یزد حدود ۳۴ اهداکننده خون در هر هزار نفر است که این آمار نشان دهنده روحیه ایثارگری در بین مردم دارالعباده یزد است.

نقی تقوائی با اشاره به اینکه استان یزد به یکی از قطب های درمان کشور تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه حدود ۴۰ درصد از تخت های مراکز درمانی استان مربوط به هموطنانی است که از استان های همجوار مراجعه می کنند، در حال حاضر ذخایر خون و فرآورده های خون دراستان در وضعیت مناسبی قرار دارد و تمام تلاش کارکنان این مجموعه پاسخگویی کامل به درخواست های مراکز درمانی است و حتی گاهی مواقع استان های همجوار که اعلام نیاز کنند پاسخگوی آنها نیز هستیم.

افتتاح انبار استراتژیک انتقال خون در شهرستان اردکان

طی مراسمی با حضور مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران و نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی مجهزترین انبار استراتژیک کیسه خون و ملزومات سازمان انتقال خون در شهرستان اردکان افتتاح شد.

این پروژه با هدف ذخیره‌سازی کیسه خون و ملزومات انتقال خون به منظور تأمین نیاز کشور با هزینه‌ای بیش از ۱۵ میلیارد ریال در اردکان ساخته و تجهیز شده است.

تامین مایه حیات در چالش پاندومی کرونا

برگزاری وبینار و برنامه های ویژه با موضوع سلامت بانوان در سازمان انتقال خون

همزمان با هفته سلامت بانوان(هفته پایانی مهرماه) ویژه برنامه هایی با محوریت توجه به سلامت روان بانوان در سازمان انتقال خون برگزار شد.

در این وبینار خودمراقبتی در افسردگی و اضطراب با همکاری مرکز بهداشت شمال غرب تهران و با حضور همکاران ستادی و استانی و همچنین مسوولان امور بانوان ادارات کل استانی به مدت ۲ ساعت برگزار شد که مورد استقبال مخاطبین قرار گرفت و در پایان این وبینار هم مسابقه ای را با طرح سوالات مرتبط با موضوع مطرح شده در دستور کار قرار دادیم.

تامین مایه حیات در چالش پاندومی کرونا


افزایش ۴۰ درصدی درخواست خون در بیمارستان‌های تهران

در ۱۶۷ بیمارستان در سطح استان تهران در کمیته های بیمارستانی طب انتقال خون بررسی شده و یکی از اهداف مهم این کمیته ها بهینه سازی مصرف خون است.

به دنیال برگزاری این جلسات، محمدرضا مهدی زاده مدیرکل انتقال خون استان تهران در جلسه بررسی کمیته طب انتقال خون بیمارستان مفید تهران گفت: درخواست خون در یک ماه گذشته به واسطه افزایش اعمال جراحی ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده، در این روزها بیش از ۲۱۰۰ واحد درخواست روزانه خون و فرآورده خونی داریم.

مدیر کل انتقال خون استان تهران افزود: بررسی بانک خون بیمارستان مفید نشان داد در یکسال گذشته با حضور دکتر ممتاز منش و توجه ویژه ایشان پیشرفت های خوبی دراین زمینه حاصل شده است.

وی یاد آور شد: در دو سال گذشته به واسطه کرونا سازمان انتقال خون شرایط بسیار سختی را برای تامین خون تجربه کرده، تامین خون مورد نیاز هر روز سخت می شود و نیازمند آن هستیم که مراکز درمانی ارزش خون اهدایی مردم را بیش از قبل درک کنند و با حساسیت بالا مصرف بهینه این ماده حیاتی را در دستور کار داشته باشند.

وی تاکید کرد: هموویژیلانس یا مراقبت از خون از زمانی که اهداکننده وارد مرکز اهدای خون می شود تا وقتی که به بدن بیمار تزریق می شود باید ادامه داشته باشد زیرا حفظ و نگهداری از این هدیه نجات بخش وظیفه ماست تا مطمئن شویم به بهترین شکل مصرف می شود.

ما صدرصد درخواست‌های پلاکت آفرزیس در بیمارستان مفید را پاسخگو بوده ایم. همچنین با تهیه کیسه خون اطفال قصد داریم جلوی هدر رفت خون را در مواردی که نیاز به کمتر از یک کیسه خون برای کودکان هست بگیریم.

افتتاح مرکز خیرساز انتقال خون شهرستان نور

مرکز انتقال خون مهرگان شهرستان نور با حضور مدیرعامل سازمان انتقال خون، فرماندار این شهرستان، مدیرعامل نیکوکار مجمع مهرگان و مدیران ارشد استان مازندران افتتاح شد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون در آیین افتتاح این مرکز از حرکت خیرخواهانه محسن راودمند نیکوکار سازنده مرکز انتقال خون شهرستان نور و همسرشان خانم حریرچی تقدیر کرد و اظهار داشت: انتقال خون مازندران، پنجمین پایگاه انتقال خون بود که در کشور تاسیس شد و اولین پایگاه انتقال خون کشور است که بعد از انقلاب، فعالیت خود را شروع کرده است.

پیمان عشقی با بیان این مطلب که چهار مرکز انتقال خون در استان مازندران در شهرهای چالوس، بابل، آمل و نور را نیکوکاران عزیز این منطقه احداث کردند از این خیرین به نیکی یاد کرد و گفت : درخواست ما از خیرین و اصحاب رسانه این است که در ترغیب نیکوکاران حوزه سلامت برای کمک به تامین تجهیزات مورد نیاز مراکز اهدای خون همت کنند.

تامین مایه حیات در چالش پاندومی کرونا


مراجعه بیش از یک میلیون و ۲۴۴ هزار نفر برای اهدای خون

در ۶ ماهه نخست سال جاری بیش از یک میلیون و ۲۴۴ هزار نفر برای اهدای خون به مراکز اهدای خون کل کشور مراجعه کردند که از این تعداد یک میلیون و ۷۰۵۶ نفر موفق به اهدای خون شدند.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: ۱۴۵ هزار و ۵۶۶ نفر از اهداکنندگان برای بار اول خون اهدا کرده اند.

بشیر حاجی بیگی افزود: ۴.۴۸ درصد اهدای خون شش ماهه نخست امسال مربوط به بانوان بوده است که ۴۵ هزار و ۱۴۳ واحد خون اهدا کرده‌اند و بیشترین میزان خون اهدایی در کشور در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰ مربوط به استان های تهران، فارس، خراسان رضوی و اصفهان بوده است.

وی با اشاره به رشد ۷ درصدی اهدای خون در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت :در ۶ماه امسال بیش از یک میلیون و ۷۸۲ هزار واحد خون و فرآورده های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده و پلاسما و پلاکت به مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹.۶ درصد افزایش نشان می دهد.

پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان در پایتخت

پایتخت همراه با سایر استانها شاهد شور و شوق ورزشکاران در مراکز اهدای خون و مجموعه ورزشی انقلاب بود. پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان که با همکاری فدراسیون پزشکی ورزشی و سازمان انتقال خون صورت گرفت، حرکتی انسان دوستانه و سلامت محور است که می تواند در پاندمی کرونا علاوه بر ترویج روحیه قهرمانی میان ورزشکاران، هواداران آنان رانیز تشویق به آستین بالا زدن کند.

نجات یک کودک سه ساله با نقش آفرینی متعهدانه سازمان انتقال خون

بیست و چهارمین عمل پیوند سلول های بنیادی با استفاده از یک واحد خون بند ناف ذخیره شده در سازمان انتقال خون ایران به زندگی دوباره کودکی ۳ ساله کمک کرد.

یک کودک ۳ ساله مبتلا به نقص ایمنی که در مرکز پیوند بیمارستان مرکز طبی کودکان بستری بود، تحت عمل پیوند سلول های بنیادی قرار گرفت و با استفاده از یک واحد خون بندناف که از ذخایر بانک خون بندناف سازمان انتقال خون تامین شد، جان دوباره گرفت.

بانک خون بندناف سازمان انتقال خون به عنوان تنها بانک خون بندناف عمومی فعال در کشور است که از تیرماه ۱۳۸۹ آغاز به کار کرده و تاکنون بیش از چهارهزار واحد خون بندناف اهدایی توسط این مرکز جمع آوری، پردازش و ذخیره شده است.

۲ روایت از کار بزرگ سازمان انتقال خون در تامین خون نادر برای نجات جان بیماران

کشور ایران به عنوان تنها کشور مسلمان در جمع ۲۳ کشور عضو مجمع بین المللی خون های نادر در جهان است و در سال های اخیر توانسته است با شناسایی افرادی که در سراسر کشور دارای گروه های خونی نادر هستند، شرایطی را ایجاد کند که با ذخایر خون های اهدایی این افراد در سردخانه های پشتیبان کننده به بیماران با گروه های خونی در صورت نیاز کمک کند.

در قالب دو اتفاق شیرین و بر اساس یک هماهنگی و همکاری گسترده در بخش های مختلف ستادی و استانی سازمان انتقال خون، شاهد تامین و تزریق خون مورد نیاز دو بیمار دارنده گروه خونی نادر در استان های تهران و سیستان و بلوچستان بودیم که نبوغ علمی، فنی و پیشرفت های سازمان انتقال خون در این حوزه را به منصه ظهور گذاشت.

این دو شامل تامین خون نادر برای یک جوان ۲۴ ساله تهرانی بعد از تصادف سخت وتامین خون نادر برای یک مادر باردار زاهدانی بود.

۱۰۲۰ دانشجو از مهرماه فعالیت داوطلبانه خود را با سازمان انتقال خود آغاز کردند

ترویج فرهنگ اهدا خون یکی از رویکرد های اصلی سازمان انتقال خون است و با توجه به تغییر شیوه اطلاع رسانی لازم است از بسترهای جدید اطلاع رسانی بخصوص فضای مجازی برای جذب بیشتر خیرین و اهدا کنندگان خون استفاده شود.

هرم جمعیت کشور ایران به سمت سالمندی پیش می رود و به همین نسبت میزان اهدا کنندگان مستمر خون نیز در حال کاهش است و شاهد خارج شدن افراد از فهرست اهداکنندگان مستمر هستیم.

به همین منظور ۱۰۲۰ دانشجو برای همکاری داوطلبانه با سازمان انتقال خون ثبت نام کرده اند که پس از پایان آزمون و ارائه آموزش های لازم و کسب مهارت این دانشجویان از اواخر مهر فعالیت داوطلبانه خود را در سازمان انتقال خون شروع کرند.

اهدای خون در کشور حدود ۲۰ درصد رشد داشت

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان سازمان انتقال خون ایران گفت: اهدای خون طی چهارماهه امسال نسبت مدت مشابه سال قبل در کشور حدود ۲۰ درصد رشد داشت.

بیتا ربانی افزود: شیوع کرونا موجب افت اهدای خون در دنیا پس از حضور این ویروس شده به گونه ای که در برخی کشورها افت ۳۰ درصدی به ثبت رسیده که این رقم در کشور ما ۸درصد بوده است.

وی افزود: البته با رشد قابل توجه اهدای خون در کشور طی سال جاری این افت جبران شده و به جای اول بازگشتیم و حتی آمار اهدای چهار ماهه امسال نسبت به چهار ماهه سال ۹۸ که کرونا در میان نبود نیز افزایش یافته است.

ربانی در ادامه به فعالیت شبکه ملی خون رسانی اشاره کرد و گفت: هیچ مرزی در تامین خون بیماران بین استان ها وجود ندارد و از ظرفیت این شبکه برای خون رسانی به موقع بین بیماران در سراسر کشور استفاده می کنیم.

از: ناهید حاجی خانی

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

chrome_reader_modeمطالب تکمیلی