ویژه
library_books
event
سه شنبه، 02 آذر 1400
edit
کد خبر : 382,807

ساخت اولین نمونه بومی دستگاه تشخیص صحیح شستشو و ضدعفونی دست در کشور

rate_review
محققان دانشگاه تهران موفق به طراحی و ساخت ساخت اولین نمونه بومی دستگاه تشخیص صحیح شستشو و ضدعفونی دست بر پایه الگوریتم‌های یادگیری عمیق شدند.

descriptionتوضیحات بیشتر

به گزارش ایسنا، ضد عفونی دست یکی از راه‌های مهم و مطمئن در پیشگیری از انتقال میکروب‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌هاست که با شیوع بیماری کرونا بیش از پیش حائز اهمیت شده و مورد توجه همگان قرار گرفته است. در همین راستا سازمان بهداشت جهانی دستورالعمل خاصی برای شستشو و ضدعفونی صحیح دست ارائه داده است.

با عنایت به این موضوع، آزمایشگاه تعامل انسان و ربات دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران با همکاری یک شرکت فناور اولین نمونه دستگاه هوشمند جهت تسهیل در تشخیص فرآیند شستشو و ضدعفونی صحیح و اصولی دست‌ها را طراحی و اجرا کرده است.

این دستگاه که به سرپرستی دکتر مهدی طالع ماسوله و با همکاری دکتر احمد کلهر اساتید و اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران طراحی و ساخته شده است، تمامی مراحل صحیح و اصولی ضدعفونی دست را مطابق با دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی به کاربر نمایش داده و با پیگیری و بررسی حرکات دست کاربر توسط دوربین و الگوریتم‌های یادگیری عمیق، کیفیت عملکرد او را سنجیده و در صورت اجرای صحیح مراحل به کاربر بازخورد می‌دهد.

گرچه این دستگاه نمونه‌های مشابه خارجی داشته، اما پس از بومی‌سازی در آزمایشگاه تعامل انسان و ربات، اکنون در ایران نیز اولین نمونه آن با موفقیت طراحی و ساخته شده است.

به نقل از دانشگاه تهران، این پروژه ماحصل فعالیت‌های دانشجویان کارشناسی از جمله فاطمه غفارپور و مبینا شاه بنده و کارشناسی ارشد از جمله سینا ولی و محمدامین حق پناه از دانشگاه تهران بوده است.

انتهای پیام

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

chrome_reader_modeمطالب تکمیلی