ویژه
library_books
event
پنج شنبه، 04 آذر 1400
edit
کد خبر : 384,718

شناسایی سریع ویروس کرونا با یک بیوسنسور بومی پیشرفته‌

rate_review
جمعی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی و ساخت حسگر زیستی برای تشخیص سریع بیماری کووید-۱۹ شدند.

descriptionتوضیحات بیشتر

به گزارش ایسنا، جمعی از محققان دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف به سرپرستی دکتر مهدی فردمنش و دکتر امین خواصی و با تلاش پژوهشگرانی از جمله مهدی صوفی، پوریا اسمعیلی‌دخت و رضا مرزبان موفق به ساخت بیوسنسور پیشرفته‌ای جهت شناسایی سریع ویروس کرونا شدند.

این بیوسنسور که کاملا بومی است، نسبت به بیوسنسورها و روش‌های مبتنی بر تکنولوژی‌های دیگر داخلی و خارجی، دارای دقت و سرعت بیشتری بوده و ارزان‌تر نیز هست.

دکتر فردمنش، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه شریف در خصوص ساخت این سنسور گفت: این بیوسنسور متامتریالی به گونه‌ای ساخته شده است که فرکانس مشخصی از نور را جذب می‌کند. هنگامی که آنتی‌بادی یا آنتی‌ژن روی سطح این بیوسنسور قرار بگیرد، فرکانس جذب جابه‌جا شده و غلظت ماده هدف مشخص می‌شود.

وی یادآور شد: از این بیوسنسور می‌توان برای تعیین غلظت آنتی‌بادی در نمونه خون به‌منظور سنجش میزان ایمنی بدن و شمارش تعداد ویروس‌ها در نمونه بزاق به‌منظور تشخیص سریع بیماری کووید-۱۹، با دقت بسیار بالا بهره برد. همچنین، از این بیوسنسور می‌توان در محیط‌های آزمایشگاهی و یا به صورت سیار نیز استفاده کرد.

استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه شریف در ادامه افزود: زمان مشخص شدن نتیجه تست تشخیص ویروس کرونا از طریق این بیوسنسور بین ۳۰ الی۶۰ دقیقه بوده و از این بیوسنسور می‌توان برای تشخیص بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های ویروسی، قارچی، باکتریایی و بسیاری از سرطان‌ها نیز استفاده کرد.

به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، این محصول در مسیر تجاری‌سازی قرار دارد و در صورت گسترش همه جانبه امکان صرفه‌جویی ارزی به میزان ۵۰ میلیون دلار برای کشور وجود دارد.

انتهای پیام

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

chrome_reader_modeمطالب تکمیلی