ویژه
library_books
event
چهارشنبه، 21 مهر 1400
edit
کد خبر : 349,992

نتایج ضد و نقیض تست کرونا باعث سردرگمی مردم انگلیس شد

rate_review
لندن – ایرنا – در حالی که ویروس کرونا در انگلیس چهارنعل می‌تازد و روزانه بالغ بر ۴۰ هزار نفر را در این کشور مبتلا می‌کند، تحقیقات نشان می‌دهد که نتایج ضد و نقیض آزمایش‌های شناسایی این ویروس باعث سردرگمی مردم انگلیس شده است.

descriptionتوضیحات بیشتر

تاکنون ده‌ها نفر در انگلیس گزارش‌داده‌اند که نتیجه آزمایش پی‌سی‌آر آن‌ها با کیت‌های خانگی تست کرونا هم‌خوانی ندارد. دولت انگلیس رفع محدودیت‌های کرونایی در این کشور را عمدتا به نتایج کیت‌های خانگی گره زده است. طبق برنامه دولت، نتایج حاصل از این کیت‌ها که به صورت رایگان در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد نخستین گام برای شناسایی فرد مبتلا به کرونا محسوب می‌شود. اگر نتیجه مثبت شد گام بعد انجام آزمایش پی‌سی‌آر که از دقت بالاتری برخوردار است.

اما مواردی گزارش شده که نتیجه آزمایش کیت‌های خانگی منفی و نتیجه آزمایش پی‌سی‌آر مثبت شده است. آژانس امنیت بهداشت انگلیس هم اعلام کرد که در برخی مناطق نتیجه آزمایش کیت خانگی کرونا مثبت و آزمایش پی‌سی‌آر منفی گزارش شده است.

کارشناسان در انگلیس خواستار تحقیقات فوری در این زمینه شده‌اند. «الن مک‌نالی» استاد علوم پزشکی دانشگاه بیرمنگهام می‌گوید: دولت باید خیلی سریع و شفاف اعلام کند که مردم به کدام آزمایش اعتماد کنند. وی توصیه کرد که افراد دچار بیماری‌های ریوی از خانه خارج نشوند. همچنین اگر کسی دارای علائم کرونا است و حتی نتیجه آزمایش کیت خانگی او منفی شد، باید مبنا بر ابتلا به کرونا بگذارد.

« کیت ییتس» از دانشگاه بث هم گفته است: توصیه من این است که دولت هرچه سریع‌تر به این مساله رسیدگی کند. افرادی هم که دارای علائم کرونا هستند باید در صورت امکان خود را قرنطینه کنند.

برخی گمانه‌زنی ها حاکیست که این مساله می‌تواند ناشی از شیوع سویه جدیدی از کرونا باشد که توسط آزمایش‌های فعلی قابل شناسایی نیست. اما مک‌نالی می‌گوید که در آزمایش پی‌سی‌آر بخش‌های مختلف ژنوم ویروس بررسی می‌شوند و بعید است که سویه جدید شناسایی نشود. او این مساله را به احتمال اشتباه در انجام آزمایش و مراحل آزمایشگاهی نسبت داد. آژانس امنیت بهداشت انگلیس هم اعلام کرد که هنوز مدرکی در زمینه سویه جدید کرونا وجود دارد و کیت‌های فعلی قادر به شناسایی سویه‌های شناخته شده هستند.

این مساله در حالی خبر ساز شده است که گزارش ۱۵۱ صفحه‌ای مجلس عوام انگلیس نشان می‌دهد که واکنش اولیه به بحران کرونا و اعتقاد به «مصونیت گله‌ای» منجر به مرگ‌ومیر بیشتر و رقم خوردن بدترین شکست نظام سلامت عمومی این کشور شد

طبق این گزارش، بحران کرونا «نقایص عمده دستگاه‌های دولتی» را نمایان کرد و نهادهای عمومی نتوانستند اطلاعات حیاتی را به اشتراک گذارند. توصیه‌های علمی نیز از فقدان شفافیت و لحاظ نشدن نظر کارشناسان بین‌المللی آسیب دید.

به رغم آنکه انگلیس یکی از نخستین کشورهایی بود که در ژانویه ۲۰۲۰(بهمن۱۳۹۹) تست تشخیص کووید-۱۹ را ساخت، با این وجود برتری خود را از دست داد و دچار «بحران دائمی» شد. نویسندگان تحقیق مذکور، پیامدهای این وضعیت را اساسی دانسته و می افزایند: برای کشوری با تخصص جهانی در تجزیه و تحلیل داده‌ها، نبود داده‌ای برای تجزیه و تحلیل در مواجهه با بزرگترین بحران بهداشتی ۱۰۰ سال اخیر یک شکست تقریباً غیرقابل تصور بود.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

chrome_reader_modeمطالب تکمیلی