ویژه
library_books
event
سه شنبه، 02 آذر 1400
edit
کد خبر : 383,021

انتشار نمایشنامه های برگزیده مسابقه «تئاتر مردمی ایران»

rate_review
نمایشنامه‌های برگزیده نخستین دوره مسابقه‌ی نمایش‌نامه‌نویسی تئاتر مردمی ایران از سوی نشر مهر نوروز منتشر می‌شوند.

descriptionتوضیحات بیشتر

نخستین دوره مسابقه‌ی نمایش‌نامه‌نویسی «تئاتر مردمی ایران» چندی پیش برگزار شد و قرار است نمایشنامه‌های برگزیده این مسابقه از سوی نشر «مهر نوروز» منتشر شوند.

به گزارش ایسنا، علیرضا کوشک جلالی، نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر که مقیم آلمان است، این جایزه را بنیان گذاشته و خودش دبیری آن را بر عهده دارد.

اما ماجرای راه‌اندازی این جایزه از این قرار است که کوشک جلالی در سال ۱۹۹۹ «جایزه‌ی نمایش‌نامه‌نویسی مردمی آلمان» را برای نگارش نمایشنامه «پابرهنه، لخت، قلبی در مشت»، دریافت کرد. او بعد از دریافت این جایزه مصمم شد، بنیاد چنین جایزه‌ای را نیز در ایران پایه‌ریزی کند و حالا این مسابقه را راه‌اندازی کرده ، مسابقه‌ای که تلاشی است در راستای آشتی دادن مردم عادی با تئاتر فرهیخته، متعهد و پیشرو.

گفته می‌شود «تئاتر مردمی» ستون فقرات تئاتر اروپاست، چرا که می‌تواند با اقشار مختلف از پایگاه‌های فکری و فرهنگی متفاوت ارتباط برقرار کند. نه آن‌چنان روشن‌فکرانه است که تنها عده‌ی اندکی از مخاطبان آن‌را درک کرده و نه هم‌چون تئاترهای بولوار، هدفش فقط سرگرم کردن یا خنداندن صرف است. آثار سوفوکل، اوریپید، شکسپیر، مولیر، برشت، چخوف، نیل سایمون، یاسمینا رضا و ... به عنوان نمونه‌های این نوع از نمایش‌نامه‌ شناخته می‌شود همچنانکه در سینما نیز فیلم‌های چارلی چاپلین نمونه‌ی بارز این نوع آثار هنری است.

هیات داوران این جایزه مجید گیاهچی، محمد عارف، امید طاهری، شهرام گیل آبادی، منوچهر اکبرلو و لیلی رشید هستند .

بر ایان اساس، هیات داروان، با تقدیر از نمایشنامه‌های «قرنطینه» نوشته شیرین بدرلو، «گیلان تاج» نوشته ابوذر آستانی،«ونتیلاتور» نوشته سروش میدانکی، هیات داوران ۵ نمایش نامه را، بدون الویت و به ترتیب حروف الفبا به عنوان برگزیدگان این جایزه معرفی کرد که اسامی آنها به شرح زیر است:

«تابستان خود را چگونه گذراندید » نوشته مهسا حمیدی

«خوش شانس‌ترین بدشانس» نوشته رضا آزاد دریایی

«کرونا با طعم توت فرنگی» نوشته هومن جلالی

«مغاک» نوشته جلیل امیری

«نجاری که در کمد عطسه کرد» نوشته حسین پورستار

مراسم اختتامیه به میزبانی عمارت نوفل لوشاتو و بخش ویژه رادیو نوفل، روز ۳۱ اردیبهشت با حضور حسین پاکدل، علیرضا کوشک جلالی، منوچهر اکبرلو، امید طاهری، بهنام زنگی و کامران فریدی به صورت آنلاین برگزار شد اما اسامی برگزیدگان این جایزه به طور رسمی در رسانه‌ها اعلام نشد.

به دلیل شرایط پیش‌آمده‌ی ناشی از اپیدمی و انتشار ویروس کرونا، مانع از برگزاری اختتامیه نخستین دوره مسابقه‌ی در وقت مقرر و به تبع آن عدم جذب اسپانسر شد اما به نویسندگان برتر، علاوه بر جایزه نقدی، بسته‌ی کتاب از سوی نشر مهر نوروز اهدا شد.

انتهای پیام

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

chrome_reader_modeمطالب تکمیلی