ویژه
library_books
event
جمعه، 30 ارديبهشت 1401
edit
کد خبر : 513,234
مجله اکونومیست گزارش داد:

جهان در آستانه فاجعه غذایی

rate_review
تهران- ایرنا - مجله «اکونومیست» در مقاله ای تحلیلی به کمبود مواد غذایی در سراسر جهان پس از حمله روسیه به اوکراین پرداخته و چشم اندازی تیره از آینده ترسیم کرده است.

descriptionتوضیحات بیشتر

به گزارش روز جمعه ایرنا ؛ نشریه «اکونومیست» با اشاره به عملیات نظامی روسیه در اوکراین نوشت: روسیه با حمله نظامی به اوکراین زندگی بسیاری از مردم جهان را نه تنها در میدان جنگ بلکه با نابود کردن سیستم جهانی غذا که با شروع همه گیری ویروس کرونا، تغییرات اقلیمی و مسائل مربوط به انرژی تضعیف شده بود، تحت تاثیر قرار داد.

با شروع حمله روسیه به اوکراین صادرات گندم و روغن متوقف شده است. این دو کشور در مجموع ۱۲ درصد ذخیره تجارت روغن را تامین می کردند.

از سوی دیگر قیمت گندم نیز از آغاز سال جاری میلادی ۵۳ درصد افزایش یافته و در ۱۶ مه نیز بار دیگر با اعلام تعلیق صادرات گندم از هند به عنوان دومین تولیدکننده گندم ۶ درصد بیشتر شد. هند به دلیل موجب گرمای بی سابقه محصولات گندم خود را از دست داده است.

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل ۱۸ مه هشدار داد از ماه های آینده خطر کمبود مواد غذایی در سراسر جهان وجود دارد و این موضوع ممکن است سالها ادامه پیدا کند. افزایش قیمت مواد غذایی تعداد بیشتری از مردم را در سراسر جهان به آستانه قحطی و گرسنگی نزدیک می کند.

اگر جنگ همچنان ادامه پیدا کند و ذخایر غذایی از روسیه و اوکراین با محدودیت رو به رو شوند صدها میلیون انسان ممکن است زیر خط فقر قرار بگیرند. بدین ترتیب شورش ها و ناآرامی ها در سراسر جهان گسترش خواهد یافت و کودکان از گرسنگی رنج خواهند کشید.

با این حال پیش از شروع جنگ اوکراین نیز برنامه جهانی غذا هشدار داده بود سال ۲۰۲۲ سالی وحشتناک از لحاظ غذایی باشد. چین بزرگترین تولید کننده گندم امسال به دلیل تاخیر بارندگی سال گذشته بسیاری از این محصول را از دست داده است. به علاوه گرمای شدید در هند که دومین تولید کننده گندم است، خطری بسیار جدی است.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

chrome_reader_modeمطالب تکمیلی