ویژه
library_books
event
یکشنبه، 01 خرداد 1401
edit
کد خبر : 513,822
معاون اجرایی رییس‌جمهوری:

تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام در اولویت دولت است

rate_review
تهران-ایرنا- معاون اجرایی رییس جمهور گفت: اولویت رییس جمهور و دولت تکمیل طرح‌های نیمه تمام در کشور است و طرح جدیدی آغاز نخواهد شد مگر اولویت آنها مشخص شود.

descriptionتوضیحات بیشتر

به گزارش خبرنگار حوزه دولت، سید صورت مرتضوی شنبه شب در برنامه صف شبکه خبر گفت: دولت مردمی سیزدهم برنامه‌های مختلفی اعم از بلندمدت میان مدت و کوتاه مدت تعریف کرده که در ابتدا با پدیده منحوس ویروس کرونا روبرو بودیم که در سرزمین اسلامی تاخت و تاز می‌کرد.

معاون اجرایی رییس جمهور ادامه داد: در آن مقطع تعداد جانباختگان ۷۵۰ نفر بود که دولت با اقدامات شجاعانه تمام موانع را از پیش رو برداشت و واردات و تولید واکسن کرونا را سرعت بخشید که اکنون یکی از صادرکننده‌های عمده واکسن است.

مرتضوی افزود: دولت با اقدامات شجاعانه تمام موانع را در واردات کرونا برداشت و امروز تعداد جان‌باختگان ما تک رقمی شده است و امیدواریم به صفر برسد.

وی در ادامه به تصمیم شجاعانه دولت در آزادسازی سواحل در بازه زمانی بسیار کوتاه و دیگر اقدامات چون عبور از بحران‌های انرژی، قرارداد سواپ گازی و دیگر موارد اشاره کرد و گفت که این موارد با تمهیدات خوب در وزارت نفت و نیرو اتخاذ شد و به سلامت عبور کرد.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری گفت: انعقاد قرارداد ۱۱ میلیارد دلار از سوی وزارت نفت، اقدام پرشتاب نهضت ملی مسکن و ۴۰ سر فصل مهمی است که دولت در این مدت کوتاه انجام داده است.

مرتضوی در بخش دیگری درباره سفرهای استانی دولت مردمی سیزدهم، گفت: نخستین سفر دولت به استان خوزستان بود که تا امروز ۲۱ سفر استانی با حضور رییس جمهور و اعضای هیات دولت انجام شده است. قبل از سفر، چند کارشناس در وزارتخانه‌ها و معاونت ریاست جمهوری بررسی می‌کنند تا از طریق آمایش سرزمینی همراه با استانداری و کارشناس‌های استانی پس از شناسایی در استان در سطوح مختلف، طرح‌های اقتصادی عمرانی بررسی می‌شود. سپس طرح‌ها با حضور معاون اول و وزیران و استانداران و معاونان آنها نهایی می‌شود.

وی ادامه داد: مرحله دوم در جریان سفرها است که بازدیدهای میدانی با هدف شناسایی گلوگاه‌های مختلف و مشکلات انجام می‌شود و بعد از سفر هم مجموعه دستورات، مصوبات و جمع بندی‌های وزیران تجمیع می‌شود و این مصوبات و جمع بندی‌ها به استحضار رییس جمهور می‌رسد و با دستور آیت الله رییسی مصوبات توسط معاون اول برای اجرا ابلاغ می‌شود.

معاون اجرایی رییس جمهور اضافه کرد: دولت به دنبال ایجاد طرح جدید در کشور نیست زیرا تعداد زیادی طرح عمرانی نیمه تمام در کشور وجود دارد. رییس جمهور تاکید کرده است که طرح‌های عمرانی با پیشرفت بالای ۵۵ درصد در اولویت قرار گیرد.

مرتضوی افزود: اولویت دولت تکمیل طرح‌های نیمه تمام است و طرح جدیدی آغاز نمی‌شود مگر اولویت آنها کاملا مشخص شود.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری درباره تامین منابع طرح‌ها توضیح داد که از سه منبع، منابع عمومی دولت، منابع دستگاه‌های اجرایی، فروش املاک و مستغلات استانی اعتبارات تامین می‌شود و در همان استان مصرف می‌شود. همچنین نهادهای حاکمیتی چون بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و کمیته امداد هم است.

۲ هزار و ۶۵۱ طرح در مدت ۹ ماه به تصویب رسید

مرتضوی درباره اینکه چه تعداد طرح در این مدت تصویب شده است، گفت: ۲ هزار و ۶۵۱ طرح عمرانی و تعداد قابل توجهی طرح اقتصادی و طرح‌های اقتصادی نیمه تمام و راکد و ضروری برای اشتغال تصویب شده است.

رفع مشکلات مردم با تهران با جلسه رفع نمی‌شود

معاون اجرایی رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره ضرورت حضور رییس جمهور و هیات دولت در سفرهای استانی گفت: جغرافیای ایران گسترده است همانقدر که شهروندان تهرانی حق دارند به همان میزان شهروندان مناطق محروم و روستاها هم حق دارند. رفع مشکلات مردم با تهران نشستن حل نمی‌شود. در استان خوزستان مردم با چند مساله روبرو بودند مانند نبود آب آشامیدنی که رییس جمهور نخستین سفر استانی خود رسیدگی به آنرا آغاز کرد.

مرتضوی گفت: مشکلات ۵۲ درصد از جمعیت خوزستان با اجرایی شدن طرح غدیر رفع می‌شود.

وی این را هم اضافه کرد که ۳۰ میز خدمت برای شنیدن مشکلات مردم و رفع آنی این مشکلات در دیدار چهره به چهره مردم با مسئولان بررسی می‌شود.

معاون اجرایی رییس جمهور در پاسخ به این پرسش که نحوه سازو کار پاسخگویی به این همه مراجعات مردمی چگونه است، گفت: برای این کار سامانه ای تعریف شده است و از این طریق مطالبات مردم پیگیری می‌شود. عمده مطالبات مردم درخواست‌های شخصی، پیشنهادها و انتقادها، موضوع ازدواج، مسکن، اشتغال و دریافت وام و همچنین ابراز محبت به دولت است.

مرتضوی اضافه کرد: تمام درخواست‌های مردم در استان در این سامانه تجمیع و برای رسیدگی به نهادهای مربوطه ارسال می‌شود.

وی درباره نحوه پیگیری مصوبات سفرهای استانی گفت: تمام تعهدات از محل منابع عمومی در سال گذشته به طور کامل محقق شد و حتی ۲۶ درصد هم بیشتر پرداخت شده است یعنی در مجموع ۱۲۶ درصد از تعهدات دولت از منابع عمومی تخصیص داده شده است.

حدود ۸۰۰ هزار درخواست کتبی و تلفنی در ۲۱ سفر استانی

مرتضوی درباره آمار پاسخگویی به مطالبات مردم در سفرهای استانی افزود: حدود ۸۰۰ هزار درخواست کتبی و تماس تلفنی در ۲۱ سفر استانی داشته‌ایم که بیش از ۸۵ درصد درخواست‌ها به شکل‌های مختلف پاسخ داده شده است.


ادامه دارد...

chrome_reader_modeمطالب تکمیلی