ویژه
library_books
event
دوشنبه، 02 خرداد 1401
edit
کد خبر : 515,034
مهمترین رویدادهای خبری حوزه بین الملل در ساعات گذشته از نگاه ایرنا؛

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا صدور دستورالعمل دورکاری برای میلیون‌ها نفر در پکن

rate_review
تهران- ایرنا- اهمیت سفر رئیسی به عمان از نگاه اندیشکده اروپایی، هدف سفر امیر قطر به ایران و ترکیه ،طرح آمریکا برای نفوذ بیشتر در آسیای میانه ودستگیری ۲۱ تروریست در عراق مهمترین عناوین خبری بین الملل ایرنا در چند ساعت گذشته بوده است.

descriptionتوضیحات بیشتر

**اهمیت سفر رئیسی به عمان از نگاه اندیشکده اروپایی

همزمان با سفر مهم رئیس جمهوری اسلامی ایران به عمان، یک اندیشکده اروپایی این سفر را با توجه به نقش تعیین کننده عمان و قطر در روابط میان خاورمیانه و غرب، بویژه برای کمک به روند مذاکرات مرتبط با توافق هسته ای ایران در وین، سازنده توصیف کرد.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

آیت الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز دوشنبه و در پنجمین سفر خود به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران، وارد مسقط پایتخت عمان شد.

تارنمای اندیشکده«دیپلماتیک اَفِرز» مستقر در ژنو در باره اهمیت این سفر نوشت:

هیثم بن طارق آل سعید، سلطان عمان، رئیس جمهوری ایران را برای مذاکره به کشورش دعوت کرده است. در دیدار روز دوشنبه ۲۳ مه (۲ خرداد) رئیسی و سلطان عمان در مسقط پایتخت این کشور، درباره روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دوجانبه گفت وگو می شود.

هفته گذشته هیاتی متشکل از ۵۰ نفر از تجار و فعالان اقتصادی ایران از عمان دیدار کردند تا راه را برای گسترش روابط تجاری بین دو کشور هموار کنند.

در واقع، انتظار می رود رئیس جمهوری ایران به غیر از دیدار با سلطان عمان مجموعه ای از توافقات همکاری را امضا کرده و با ایرانیان مقیم عمان و تجار عمانی در این کشور عربی گفت و گو کند.

این پنجمین سفر رئیس جمهوری ایران از زمان روی کار آمدن در آگوست ۲۰۲۱، و این دیدار بخشی از سیاست جدید دولت ایران برای گسترش روابط نزدیک با همسایگان این کشور و ارتقای همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است.

دعوت سلطان عمان همچنین در خدمت حفظ نقش مهم این کشور به عنوان یک پل ارتباطی و میانجی گری فعال است. این در حالی است که دیگر سلاطین سنی در منطقه محتاطانه در حال گشایش روابط شان با جمهوری اسلامی هستند. ایفای چنین نقشی برای عمانی ها بخشی از ابعاد راهبرد جهانی خود این کشور است که همواره به ویژه از سوی آمریکا به رسمیت شناخته شده است.

عمان به ویژه نقش بسیار مهمی را صفحه شطرنج خاورمیانه بازی می کند و همیشه نقش میانجی را بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا داشته است.

این کشور که پایتخت آن مسقط است نقش مهمی در مساله برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ایفا کرده است. توافق هسته ای ایران در دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ متوقف شد و این در حالیست که دولت جدید آمریکا تلاش می کند این سیاست را بدون این که بیش از حد از مسیر خارج شود تغییر دهد. به همین دلیل، عمان می تواند کشوری ارزشمند برای بازگشت به میز مذاکرات باشد.

یکی دیگر از کشورهایی که از دیدگاه آمریکا در جایگاه بسیار مهمی قرار دارد قطر است. توجه آمریکا به قطر به ویژه در مساله ایران به دلایل مختلفی است.

وزارت خارجه آمریکا چند روز پیش، یادداشت کوتاهی را درباره تماس تلفنی بین آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و محمد بن عبدالرحمان آل ثانی همتای قطری او منتشر کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این تماس عمیق ترین پیام های تسلیت خود را به دلیل کشته شدن غم انگیز شیرین ابو عاقله شهروند فلسطینی-آمریکایی ابراز و درباره همکاری قوی و رو به رشد آمریکا با قطر بحث و گفتگو کرد.

بلینکن همچنین بر نقش سازنده کشور شیخ نشین قطر در تلاش برای مسائل مربوط به ایران تاکید کرد.

قطر از نظر تاریخی با آمریکا رابطه داشته و نقش یک نقطه اتصال راهبردی را در بستر خاورمیانه ایفا می کند: در حقیقت تنها کشوری است که میزبان مرکز منطقه ای پنتاگون است. برای آمریکا مهم است که دوحه تصمیم گرفته سه موقعیت حساس را در سیاست خارجی و اولویت های دیپلماتیک خود قرار دهد.

نخست بحران اوکراین و نقش فعال این کشور در درگیری های مسلحانه است.

دوم، و از سوی دیگر تماس های مستمر این کشور با طالبان است و سوم مذاکره با ایران.

تمیم بن حامد آل ثانی امیر قطر هفته گذشته با رئیس جمهوری ایران دیدار کرد. هدف از این دیدار یافتن فضایی برای دستیابی به درکی مشترک درباره از سرگیری برجام بود.

یکی دیگر ازعناصر اصلی در مذاکره بین دوحه و تهران که ایران در این زمینه روابط بهتری با قطر نسبت به هر کشور دیگری در منطقه خلیج فارس دارد، در رابطه با مساله انرژی است.

در حقیقت دو کشور در مهم ترین میدان گاز طبیعی جهان یعنی میدان گازی پارس جنوبی/ نورث دوم (North Dome) سهیم هستند که دو سوم آن به قطر تعلق دارد . قطر به اتکای وجود این میدان گاز طبیعی سالها اقتصاد خود را به جلو رانده است و به این تلاش خود در شرایط کنونی ادامه می دهد. دوحه به یکی از بسیاری از کشورهای اصلی تامین کننده گاز طبیعی مایع در اروپا تبدیل می شود. این امر به دلیل تلاش اروپا برای قطع وابستگی انرژی به روسیه به همه دلایلی است که همه ما متاسفانه از آن باخبر هستیم.

irna.ir/xjJvBW

**سفر امیر قطر به ایران و ترکیه؛ دوحه به دنبال چیست

شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی»، امیر قطر ۲۲ اردیبهشت گذشته در راس هیاتی بلندپایه به تهران سفر کرد، سپس به ترکیه و از آنجا به چند کشور اروپایی رفت. حال این سفر منطقه ای و اروپایی بن حمد و اهداف آن مورد توجه کارشناسان و تحلیلگران منطقه قرار گرفته است.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

امیر قطر در این سفر یک روزه به دیدار رهبر معظم انقلاب و آیت الله رئیسی رفت که در هر دو نشست مباحث و مسائل مهمی از جمله در حوزه مسائل منطقه ای و جهانی مطرح شد.

شیخ تمیم بلافاصله پس از تهران به آنکارا رفت و با اردوغان دیدار کرد. به باور تحلیلگران سیاسی، روابط نزدیک و بسیار دوستانه قطر و جمهوری اسلامی ایران نشانه عقلانیت مقام های دو کشور در راستای تاکید بر رویکرد حسن همجواری و

توسعه و تقویت مناسبات میان کشورهای اسلامی همسایه و در اولویت قرار دادن گسترش مناسبات میان کشورهای منطقه و الگویی برای دیگر همسایگان است که به جای دوستی و برادری رویکرد تنش در سیاست خارجی را مبنا قرار می دهند.

در همین باره تارنمای «میدل ایست نیوز» امروز (دوشنبه) نوشت که امیر قطر در ماه مه (اردیبهشت) سال جاری سفرهای منطقه‌ای و اروپایی ترتیب داد تا به این ‌وسیله نقش مهم دوحه را بیش ‌از پیش در روابط بین‌الملل نشان دهد.

تمیم بن حمد آل ثانی در پاسخ به سفر ماه فوریه رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران به قطر، به تهران سفر کرد و مورد استقبال مقام های عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت، سپس به آنکارا رفت و به رایزنی‌های محرمانه با «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه پرداخت، پس از آن نیز تور سفرهای اروپایی خود را آغاز کرد.

میدل ایست نیوز با اشاره به اینکه قطر را می‌توان کشور دوست جمهوری اسلامی ایران در شورای همکاری دانست، نوشت: «روابط ایران و قطر در بیشتر دوره‌ها مبتنی بر همکاری و حسن روابط همسایگی بوده، اما در سال‌های اخیر دامنه همکاری میان دو کشور گسترش‌ یافته است. در دوره ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ»، در ایالات متحده آمریکا، قطر یکی از کشورهایی بود که با تحریم‌های یک‌جانبه علیه جمهوری اسلامی ایران همکاری نکرد و حاضر نشد خلأ نفتی ایران را پر و

جبران کند. از سوی دیگر زمانی که قطر در سال ۲۰۱۷ از جانب همسایگان خود تحریم شد، جمهوری اسلامی ایران دریا و آسمان خود را به روی این کشور باز گذاشت و با صادرات مایحتاج شهروندان قطری مانع از تبدیل تحریم به یک بحران و فاجعه تمام‌ عیار شد."

این پایگاه اینترنتی منطقه ای در ادامه آورده است: برقراری صلح و امنیت در منطقه نیز از اهداف این سفر بیان شده است. پس از عادی‌سازی روابط قطر با دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، دوحه میانجی مورد اعتمادی برای تنش‌زدایی ایران با برخی همسایگان جنوبی خود به شمار می‌رود. از طرفی، امیر قطر در دیدار با مقام معظم رهبری، از آمادگی دوحه برای همکاری با تهران در زمینه‌های مسائل مربوط به افغانستان، یمن، سوریه، عراق و فلسطین سخن گفت که

باتوجه‌ به سخنان رهبر معظم انقلاب در رابطه‌ با حمایت از آرمان فلسطین، به نظر می‌رسد دو کشور موضعی همسو در رابطه‌ با مساله اسرائیل دارند؛ به ‌ویژه در زمانی که بسیاری از کشورهای عرب منطقه به عادی‌سازی روابط با اسرائیل پرداخته‌اند، تجدید پیمان و نزدیکی مواضع برای کشورهایی که رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی شناسند، ضروری است. علاوه بر اهداف ذکر شده، گمانه‌زنی‌هایی نیز در رابطه‌ با نیت‌های امیر قطر برای سفر به ایران صورت‌ گرفته است، برخی معتقدند این سفر پدر راستای میانجیگری قطر برای به ثمر نشستن مذاکرات هسته‌ای وین است.

میدل ایست نیوز در ادامه یادداشت خود به روابط قطر و ترکیه در سال‌های اخیر که روابطی نزدیک بوده است، اشاره می کند و می نویسد: در ترکیه، پس از آنکه حزب عدالت و توسعه زمام امور دولت را در دست گرفت و اردوغان و یارانش به تدوین سیاست خارجی پرداختند، چند دهه رویکرد کمالیستی در سیاست خارجی ترکیه جای خود را به ایدئولوژی‌های نوعثمانی گرایانه داد. بر اساس تفکر کمالیستی، ترکیه باید تلاش خود را بر ایجاد روابط نزدیک با غرب و کشورهای اروپایی متمرکز می‌کرد، اما رویکرد نوعثمانی به دنبال احیای قدرت منطقه‌ای امپراطوری عثمانی بود.

در زمانی که رهبران ترکیه، به دنبال ایفای نقش منطقه‌ای مؤثر بودند، در قطر نیز سیاستمدارانی به قدرت رسیده بودند که قصد داشتند با اتخاذ رویکرد مستقل در سیاست خارجی، نخست راه خود را از همسایگان عربشان جدا کرده و دوم تبدیل به بازیگری مهم در رویدادهای منطقه شوند.

این نشریه اینترنتی دیگر زمینه های نزدیکی قطر و ترکیه را یادآور شد و نوشت، منافع همسو ابتدا در زمینه حمایت از گروه‌های اسلام‌گرا به‌ویژه اخوان‌المسلمین، سبب نزدیکی دو کشور ترکیه و قطر شد و پس از آن تداوم‌یافته به دیگر ابعاد نیز تعمیم پیدا کرد. زمانی که کودتای نافرجام ترکیه به وقوع پیوست، دولت قطر حمایت علنی خود از اردوغان را اعلام کرد. در سال بعد، زمانی که قطر توسط عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر تحریم شد، هواپیماهای ترکیه بلافاصله مایحتاج وارداتی قطر را تأمین کردند. دو کشور ترکیه و قطر در مسائل مختلف منطقه مواضع همسویی دارند؛ در رابطه ‌با بحران افغانستان، کودتای مصر، جایگاه حماس و نیز فعالیت اخوان‌المسلمین در کشورهای منطقه، رویکرد دوحه و آنکارا مشابه هم دنبال می‌شود.

در بعد نظامی، ترکیه در سال ۲۰۱۴ پایگاهی نظامی با ظرفیت ۵ هزار نفر در قطر احداث کرد. فعالیت‌های این پایگاه تا آنجا گسترش یافت که یکی از شروط ۱۳ گانه ائتلاف عربی تحریم‌کننده قطر برای رفع تحریم، توقف فعالیت‌های این پایگاه نظامی در قطر بود چرا که همسایگان عرب قطر، وجود یک پایگاه ترکیه‌ای در مرزهای خود را تهدیدی امنیتی می‌دانستند. سفر اخیر امیر قطر به ترکیه و رایزنی‌های پنهانی او با اردوغان در راستای افزایش همکاری‌های این دو متحد منطقه‌ای است.

دلایل اتحاد دو کشور ترکیه و قطر را باید در نیازهای متقابل آنها جست و جو کرد؛ قطر به دنبال متنوع ساختن هر چه بیشتر شرکای تجاری و سیاسی خود است تا از این طریق بتواند متحدان خود را افرایش داده و از تهدیدات امنیتی احتمالی بکاهد. همچنین در راستای طرح متنوع‌سازی اقتصادی و کاهش وابستگی به صادرات انرژی، مقامات قطر به دنبال آن هستند تا منابع درآمدی دولت را متعدد و متنوع سازند؛ لذا ترکیه برای قطر هم مقصدی امن برای سرمایه‌گذاری و هم متحد سیاسی و نظامی محسوب می‌شود.

میدل ایست نیوز در پایان در خصوص سفر امیر قطر به تهران و آنکارا، نوشت، این سفر نقش قطر را به‌عنوان یک بازیگر فعال در منطقه برجسته‌تر خواهد کرد به‌ویژه با وجود ادامه سفرهای تمیم بن حمد آل ثانی به اروپا و احتمالاتی که مبنی بر میانجیگری این کشور مطرح بوده است. به نظر می‌رسد دیدار امیر قطر با مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه سبب بهبود روابط دو کشور یاد شده با کشورهای شورای همکاری شود چرا که صلح و ثبات منطقه‌ای برای قطر به‌ ویژه درآستانه میزبانی جام جهانی فوتبال در سال جاری اهمیت ویژه داشته و برای برقراری آن از هیچ تلاش دیپلماتیکی دریغ نخواهد کرد.

irna.ir/xjJvF8

**گاف خطرناک بایدن درباره تایوان و تقلای کاخ سفید برای لاپوشانی

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه به صراحت گفت که کشورش آماده است تا در صورت نیاز، برای دفاع از تایوان مداخله نظامی انجام دهد؛ جمله ای که یک مقام رسمی کاخ سفید را مجبور به ارائه توضیحی برای لاپوشانی این گاف بزرگ بایدن کرد.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

بایدن که به توکیو سفر کرده است، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در پاسخ به سوال خبرنگاری که از اوی پرسید "شما اشاره کردید که بنابر دلایلی مشخص، حاضر به مداخله نظامی در مناقشه اوکراین نیستید ... آیا شما مایل هستید به دفاع نظامی از تایوان بپردازید اگر به این نقطه برسید "، به صراحت پاسخ داد: بله.

این خبرنگار برای اینکه از پاسخ بایدن اطمینان یابد، خطاب به بایدن گفت "پس این کار را خواهید کرد". رئیس جمهوری آمریکا که به نظر می رسید تمرکز و دقت کافی برای پاسخگویی به سوالات را ندارد، گفت: این تعهدی است که ما داده ایم.

همزمان با این گاف بایدن، شبکه سی ان ان که بطور زنده این نشست خبری را پوشش می داد و برخی جملات مهم بایدن را زیرنویس می کرد، در اشتباهی فاحش در یکی از جملات زیرنویس خود به نقل از بایدن نوشت: «آمریکا مایل به مداخله نظامی برای جلوگیری از تصرف اوکراین توسط چین است.»!!

بلافاصله بعد از پایان نشست خبری بایدن، یک مقام کاخ سفید برای لاپوشانی گاف فاحش بایدن ، در گفت و گو با رویترز و بدون ذکر نام خود، توضیح داد: این سخن بایدن که آمریکا برای دفاع از تایوان اقدام نظامی انجام خواهد داد، به معنی تغییر در سیاست آمریکا نیست. همانگونه که رئیس جمهور بایدن در بخشی از سخنانش گفت، سیاست آمریکا در قبال چین تغییر نکرده است.

سخنان امروز بایدن مبنی بر مداخله نظامی آمریکا در دفاع از تایوان، بازتاب گسترده در رسانه های بین المللی و شبکه های اجتماعی داشت.

انتظار می رود این جملات بایدن درخصوص تایوان، واکنش تند چینی ها را بدنبال داشته باشد.

irna.ir/xjJvBC

**نیویورک به علت کمبود شیر خشک اعلام وضعیت اضطراری کرد

اریک آدامز شهردار نیویورک سیتی به دنبال کمبود شیر خشک به صورت سراسری در ایالات متحده آمریکا، اعلام وضعیت اضطراری کرد.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

شبکه خبری فاکس نیوز با اعلام این خبر نوشت که اعلام وضعیت اضطراری به شهر اجازه می دهد تا با افزایش قیمت محصولات ضروری مورد استفاده خانواده ها مقابله شود.

دفتر شهردار نیویورک به دنبال اعلام وضعیت اضطراری از سوی آدامز اعلام کرد که این دستور به اداره حمایت از مصرف‌کنندگان و کارگران شهر نیویورک اختیار می دهد تا طبق قوانین شهر نیویورک از افزایش قیمت شیرخشک جلوگیری کند.

شهردار نیویورک اذعان کرد که کمبود شیر خشک باعث "درد و اضطراب غیرقابل تصور" برای خانواده های این شهر شده است. وی همچنین افزود که به دنبال این مساله "باید با فوریت اقدام کنیم و این فرمان اجرایی اضطراری به ما کمک می‌کند تا هر خرده‌فروشی را که می‌خواهد با افزایش قیمت این کالای اساسی سوداگری کند، سرکوب کنیم.

کمبود شدید شیرخشک در سراسر آمریکا به یک نگرانی بزرگ برای خانواده های آمریکایی تبدیل شده است و هفته گذشته به یک مساله بزرگ در واشنگتن نیز تبدیل شد.

کمبود شیرخشک که همزمان با افزایش تورم و قیمت ها در آمریکا که در طول ۴۰ سال گذشته بی سابقه بوده، بر دیگر معضلات آمریکایی ها افزوده شده است و موجب شد جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا وعده رسیدگی به این موضوع را در اولویت کار خود قرار دهد.

کارخانه ابوت نیوتریشن (Abbott Nutrition) در میشیگان یکی از تولیدکنندگان اصلی شیرخشک در آمریکا به دلیل نگرانی‌های ناشی از آلودگی احتمالی تعطیل شده است. چهار نوزاد پس از مصرف محصولات این کارخانه در میشیگان دچار یک عفونت باکتریایی نادر شدند که دو نفر از آنها جان خود را از دست دادند.

irna.ir/xjJvL6

**داعش مسئولیت انفجار دیروز در تجمع طالبان در کابل را برعهده گرفت

گروه تروریستی داعش روز دوشنبه مسئولیت حمله روز گذشته در نزدیکی هتل استقلال، محل برگزاری مراسم سالگرد درگذشت ملااختر منصور، رئیس سابق طالبان را برعهده گرفت.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

گروه تروریستی داعش امروز فردی به نام "شهرام موحد" را به عنوان عامل آن اقدام تروریستی معرفی و اعلام کرد که او در ایست‌بازرسی طالبان خود را منفجر کرده است.

رسانه های افغانستان دیروز از کابل گزارش داده بودند که وقوع انفجار در نزدیکی محل برگزاری مراسم ششمین سالگرد ترور ملا اخترمحمد منصور، رهبر پیشین طالبان چند تن را به کام مرگ برده است.

بعد از ظهر یک شنبه (۱ خرداد) مراسم بزرگداشت و ششمین سالگرد ترور ملا اخترمحمد منصور، رهبر پیشین طالبان در هتل استقلال در جاده فرودگاه کابل در حال برگزاری بود که به گفته شاهدان عینی، انفجاری در نزدیکی این هتل رخ داده است.

انفجار حوالی ساعت ۳:۱۵ دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی رخ داده بود و خالد زدران، سخنگوی پلیس کابل با تأیید خبر آن انفجار در حوزه پانزدهم شهر کابل، گفته بود که بر اساس اطلاعات اولیه یک نفر در آن حادثه زخمی شده بود اما سخنگوی وزارت کشور طالبان گفته بود که فقط ۳ نفر در آن حادثه زخمی شدند.

با این وجود یکی از شاهدان آن حادثه به رسانه‌ها گفته بود که دیده است نیروهای امنیتی پیکر ۳ قربانی حادثه را جا به جا می کردند.

در مراسم دیروز مقام‌های بلندپایه دولت طالبان حضور داشتند و در مورد شخصیت ملا اخترمحمد منصور و همچنین سیاست‌ها و رویکردهای این دولت صحبت کردند.

irna.ir/xjJvHg

**گزارش آمریکا از گریختن نظامیان ارتش سابق افغانستان به پاکستان

آژانس بازسازی افغانستان وابسته به ایالات متحده آمریکا مدعی شد که پس از تسلط طالبان بر کابل بسیاری از نظامیان افغانستان به ویژه در گذرگاه‌های مشترک مرزی با همسایگان، به پاکستان گریختند.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

رسانه‌های پاکستانی روز دوشنبه به نقل از گزارش اخیر بازرس کل ستاد بازسازی افغانستان عنوان کردند: بسیاری از نظامیان افغان پس از سقوط کابل و تسلط طالبان در مرکز و مرزهای مشترک با همسایگان، به پاکستان گریختند.

در این گزارش آمده است: سازمان ملل پیش تر اعلام کرد که از اواسط ماه اوت ۲۰۲۱ تا ژانویه ۲۰۲۲ بیش از ۳۰۰ هزار افغانستانی خود را به پاکستان رساندند اما چه تعداد سرباز و حتی افسران درجه دار میان آنان باشند، مشخص نیست.

در گزارش رسمی آمریکا افزوده شد: کنترل طالبان بر گذرگاه‌های مرزی و سقوط تشکیلات فرماندهی نظامیان افغانستان در این مناطق دلیل عمده سقوط دولت وقت افغانستان است و پس از آن نظامیان ارتش نتوانستند علیه طالبان ایستادگی کنند و در نتیجه گریختن به پاکستان را درپیش گرفتند.

اوایل مردادماه سال گذشته و چند هفته قبل از تسلط کامل طالبان بر کابل، ارتش پاکستان اعلام کرد: تحولات امنیتی در افغانستان به ویژه در منطقه مرزی مشترک باعث شد تا نیروهای افغانستانی کنترل پست‌های امنیتی خود را از دست بدهند و تعداد ۵۱ نظامی افغان از جمله ۵ افسر مجبور شدند داخل پاکستان پناه بگیرند. یک‌ماه قبل از آن نیز ۳۵ سرباز افغانستان از بیم حملات طالبان به پاکستان گریختند.

irna.ir/xjJvGD

**۲۰ هزار واحد مسکونی در قدس اشغالی در معرض تخریب قرار دارد

وزیر امور قدس در دولت تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که هم اکنون بیش از ۲۰ هزار واحد مسکونی متعلق به فلسطینیان در قدس اشغالی در معرض تخریب قرار دارد.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

«فادی الهدمی» در همایشی پیرامون قدس و مسجدالاقصی که در ترکیه برگزار شد، ضمن هشدار نسبت به تشدید سیاست پاکسازی نژادی رژیم صهیونیستی در قدس و کوچاندن فلسطینیان تأکید کرد: این رژیم فقط در دو سال گذشته، نزدیک به ۵۰۰ ساختمان مسکونی را در استان قدس تخریب کرده است.

وی اشاره کرد که رژیم صهیونیستی توسعه شهرک‌سازی برای صهیونیست‌ها در قدس اشغالی را شدت بخشیده و به دنبال اجرای طرح موسوم به «قدس بزرگ» است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، الهدمی خاطر نشان کرد که رژیم صهیونیستی به دنبال مصادره هرچه بیشتر اراضی فلسطینیان در قدس از طریق قانون موسوم به «املاک غائبین» و نابودی تمامی نشانه‌های اسلامی و عربی این شهر است.

وزیر امور قدس با اشاره به اینکه تجاوزات دشمن صهیونیستی بدون هرگونه عامل بازدارنده‌ای ادامه دارد، عنوان کرد: تجاوزهای این رژیم در مسجدالاقصی نقض صریح قوانین بین‌الملل و اوضاع حاکم بر این مسجد است.

از طرفی، منابع خبری فلسطین اعلام کردند که امروز دوشنبه ۹ بولدوزر نظامی ارتش رژیم صهیونیستی به منطقه مرزی شرقی خان یونس در جنوب نوار غزه نفوذ کردند.

irna.ir/xjJvDY

**اعتراض نمادین روزنامه نگاران افغان به محدودیت های طالبان برای خبرنگاران زن

پس از دستور جدید حکومت طالبان برای خبرنگاران زن در افغانستان مبنی بر استفاده از نقاب و پوشاندن صورت خود هنگام حضور در تلویزیون، برخی از خبرنگاران مرد نیز ماسک سیاه رنگ به صورت خود زدند.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

خبرنگاران و مجریان ایستگاه های تلویزیونی طلوع نیوز ، یاک و طلوع ( Yak، Tuluunyus و Tulu)، پس از اینکه طالبان دستور ماسک های پوشانده را دادند، در شبکه های اجتماعی ظاهر شدند و عکس های صورت نقاب دار خود را منتشر کردند.

دولت طالبان هفته گذشته به خبرنگاران زن دستور داد که برای پنهان کردن صورت خود ماسک بزنند.

چپلوک سوفی، رئیس طلوع نیوز ، در پی دستور جدید طالبان درمورد حجاب خبرنگاران زن، عکسهایی از خبرنگاران مرد نقاب دار را در شبکه های اجتماعی منتشر کرد و گفت: «امروز همه ما غمگینیم».

سعد محسنی، موسس مبین گروپ( Mobigroup)، که شامل طلوع نیوز و طلوع می‌شود، نیز عکس‌هایی از مجریان خبری طلوع نیوز در توییتر منتشر کرد و گفت که به کار آنها احترام می‌گذارد.

بسیاری از گروه های حقوق بشری از دستور جدید طالبان به شدت انتقاد کرده اند.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز از این فرمان انتقاد کرده و در مصاحبه با سی ان ان از خبرنگاران زن افغان خواسته است که از دستور طالبان اطاعت نکنند.

حکومت طالبان در واکنش به اظهارات کرزی گفته است که در مورد دیدگاه های رئیس جمهور پیشین «نظر نمی دهد».

طالبان این دستور را بلامنازع می‌دانند و روز شنبه همین هفته اعلام کرد که این دستور باید از روز یکشنبه به بعد بدون قید و شرط اجرا شود.

irna.ir/xjJvFs

**بایدن برای پیمان جدید آسیایی چه در سر دارد

جو بایدن که در پی خروج دولت پیشین آمریکا از پیمان اقیانوس آرام با یک دوراهی روبرو است، باید در سفر به شرق آسیا با چالش ارائه راهبردهای جایگزین در پیمان جدید ایندوپسیفیک و تقویت حضور واشنگتن در این منطقه دست و پنج نرم کند.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا بر سر تجارت با آسیا با یک دوراهی روبرو شده، چراکه وی نمی تواند برای جبران آنچه که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۷ انجام داد و ایالات متحده را از پیمان تجاری اقیانوس آرام خارج کرد، به پیوستن دوباره به این توافق بیندیشد. درواقع توافقی که ترامپ از آن خارج شد، صرف نظر از محتوای آن، از نظر سیاسی برای واشنگتن بسیار زیان بار بودند و آمریکایی ها حضور در این توافق را یکی از دلایل نابودی مشاغل می دانستند.

اکنون به نظر می رسد بایدن جایگزینی دیگر برای این پیمان پیدا کرده است. وی قرار است در جریان سفر به توکیو، امروز دوشنبه فهرست کشورهایی را که به توافق اقتصادی هند و اقیانوس آرام (IPEF) می پیوندند، اعلام کند.

اگرچه نحوه عملکرد پیمان جدید ایندوپسیفیک مشخص نیست، اما بیانیه امروز دوشنبه نشانگر آغاز گفت‌وگوها میان کشورهای شرکت کننده بر سر تصمیم گیری در مورد چارچوب آینده این پیمان خواهد بود. به عبارت کلی، پیمان جدید نشانگر تعهد واشنگتن به ادامه حضور به عنوان یک قدرت پیشرو در آسیا است.

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در توضیح پیمان جدید ایندوپسیفیک گفت که توافق جدید بر ادغام بیشتر اقتصادهای هند و اقیانوس آرام، تنظیم استانداردها و قوانین، به ویژه در زمینه های جدید مانند اقتصاد دیجیتال و همچنین تلاش برای اطمینان از وجود زنجیره های تامین ایمن و انعطاف پذیر متمرکز است.

به گفته کارشناسان، ضرورت وضع استانداردهای جدید برای تجارت جهانی، تنها نیاز مردم آمریکا نیست. چراکه جهان شاهد بود چگونه بروز یک همه‌گیری جهانی کل زنجیره تامین را مختل کرد، کارخانه ها را به تعطیلی کشاند، حرکت کشتی های باری را به تاخیر انداخت، بنادر را از فعالیت بازداشت و باعث تورم در سطح جهانی شد. این آسیب‌پذیری‌ها به ویژه پس از بروز جنگ در اوکراین، آشکارتر گردید و باعث جهش بی سابقه بهای انرژی و غذا در مناطق مختلف جهان شد.

مذاکرات با کشورهای شریک حول چهار محور یا موضوع خواهد بود و مسئولیت اصلی این کار به صورت مشترک بر عهده نماینده تجاری آمریکا و وزارت بازرگانی آن است.

نماینده تجاری آمریکا مذاکرات حول محور تجارت عادلانه را انجام می دهد که این امر شامل تلاش برای پشتیبانی از کارگران ایالات متحده در برابر هرگونه خطر از دست دادن شغل است، به ویژه آنکه ورود چین به سازمان تجارت جهانی در سال ۲۰۰۱ منجر به موج اخراج کارگران از کارخانه ها شد. درواقع همین امر هم مسبب اصلی خشم آمریکایی ها و پیروزی ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ بود؛ کسی که به عنوان رئیس جمهور به محض ادای سوگند در سال ۲۰۱۷ ایالات متحده را از پیمان اقیانوس آرام خارج کرد.

وزارت بازرگانی نیز بر مذاکرات بر روی سه محور دیگر متمرکز می شود؛ از جمله انعطاف پذیری زنجیره تامین، زیرساخت ها و تغییرات آب و هوایی و مالیات و مبارزه با فساد.

کاخ سفید اعلام کرده است که پیمان جدید ایندوپسیفیک یک پلت فرم باز خواهد بود. هرچند این ایده مورد انتقاد چین قرار گرفته است. دولت پکن بر این باور است که هر توافق انحصاری جدید می تواند منجر به آشفتگی بیشتر در منطقه شود.

هرچند گزارش ها حاکی از آن است که در توافق جدید ایندوپسیفیک برخی حساسیت های چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان نیز لحاظ شده است؛ از جمله جزیره خودمختار تایوان که چین آن را متعلق به خود می‌داند، از حضور در این پیمان مستثنی شده است. این استثنا به ویژه از آنجاکه تایوان یکی از تولیدکنندگان پیشرو در زمینه تراشه های کامپیوتری بوده مورد توجه قرار گرفته است. به عقیده ناظران از آنجاکه تراشه ها یکی از عناصر مهم اقتصاد دیجیتال و بخشی از مذاکرات پیمان ایندوپسیفیک است، نبود تایوان در این پیمان تاثیرگذار خواهد بود.

سالیوان در اظهاراتی با اشاره به چشمگیر بودن عدم حضور تایوان در پیمان جدید تجاری گفت که هر گونه مذاکره تجاری با تایوان یک به یک انجام خواهد شد.

وی افزود: ما به دنبال تعمیق مشارکت اقتصادی خود با تایوان از جمله در مورد فناوری پیشرفته و تامین نیمه هادی ها هستیم. اما در وهله نخست ما این موضوع را به صورت دوجانبه دنبال می کنیم.

روند مذاکرات پیمان جدید ایندوپسیفیک چه اندازه به طول می انجامد

به گفته یک مقام دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود، توافق جدید به محض شروع مذاکرات عملی می شود که انتظار می‌رود بین ۱۲ تا ۱۸ ماه به طول انجامد. وی با بیان اینکه مهلت تعیین شده برای یک توافق تجاری جهانی بسیار کم است، افزود ایجاد اجماع در داخل آمریکا هم در روند این پیمان بسیار موثر خواهد بود.

بایدن در ادامه سفر آسیایی خود که از روز جمعه آغاز شده، برای نخستین بار در مقام رئیس جمهور آمریکا به ژاپن سفر کرده و امروز دوشنبه با «کیشیدا فومیو» نخست وزیر ژاپن ملاقات و روز سه شنبه نیز در اجلاس گروه کشورهای چهارگانه "کواد" شرکت خواهد کرد و با رهبران ژاپن، هند و استرالیا گفت‌وگو می کند.

irna.ir/xjJvDR

**بایدن از پیشنهاد عضویت دائم ژاپن در شورای امنیت حمایت کرد

«جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا از پیشنهاد عضویت دائمی ژاپن در شورای امنیت سازمان ملل متحد پشتیبانی و اعلام حمایت کرد.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

براساس درخواست هایی که اخیرا برای اصلاح در ساختار شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی بسیاری از کشورها ، رئیس جمهوری آمریکا امروز در توکیو از پیشنهاد عضویت دائمی ژاپن در این شورا استقبال و اعلام حمایت کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: از عضویت دائمی ژاپن در شورای امنیت سازمان ملل متحد پشتیبانی می کند.

درحال حاضر آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه ۵ کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند که درمورد مصوبات این شورا از حق وتو برخوردارند.

«جو بایدن» دیروز در ادامه سفر آسیایی اش از کره جنوبی وارد ژاپن شد و فردا پس از حضور در نشست کوآد، توکیو را به مقصد آمریکا ترک خواهد کرد.

irna.ir/xjJvF6

**روزنامه پاکستانی: کمک به پیروزی طالبان مشکلات پاکستان را حل نکرده است

یک روزنامه پاکستانی در مقاله ای تحلیلی یادآوری کرد کمک پاکستان به پیروزی طالبان در افغانستان فقط بر مشکلات این کشور افزوده و هیچ یک از آنها را حل نکرده است.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

در مطلب روزنامه «دیلی پاکستان» آمده است: در دو دهه گذشته، پاکستان بر این باور بود که افغانستان تحت حاکمیت طالبان، موهبتی برای امنیت این کشور خواهد بود. بدین ترتیب اسلام‌آباد مدت‌هاست که از طالبان حمایت می‌کند تا از نفوذ هند در افغانستان جلوگیری کند.اما به نظر می رسد طالبان از زمان بازگشت به قدرت نشان داد که پاکستان درباره این موضوع اشتباه کرده است. گزارش ها حاکی است پس از ورود پیروزمندانه طالبان به کابل، امنیت داخلی پاکستان کاهش یافته است.

به نوشته این روزنامه، در ابتدای موفقیت طالبان در افغانستان، گروه شبه نظامی "تحریک طالبان پاکستان" که به TTP معروف است را تقویت کرد. این گروه از زمان بازگشت طالبان به قدرت، از پایگاه هایی در خاک افغانستان بیش از ۱۲۴ حمله تروریستی انجام داده اند و فعالیت تحریک طالبان پاکستان به تنش بین اسلام آباد و طالبان در کابل منجر شده است.

این مطلب می افزاید: تلاش های بسیار اسلام آباد برای به رسمیت شناخته شدن در جامعه بین المللی و کمک های اقتصادی برای رژیم طالبان موفقیت چندانی نداشت.جامعه بین المللی به صراحت گفته است که در به رسمیت شناختن طالبان عجله نخواهد کرد مگر اینکه آنها رفتار خود را تغییر دهند. از سوی دیگر، طالبان نیز از دست کشیدن از مواضع تندرو خود در مورد موضوعاتی مانند حقوق زنان و اجازه ورود دختران به مدارس امتناع کرده اند.

به علاوه پاکستان انتظار نداشت خروج نظامی آمریکا از افغانستان پایانی بر منافع واشنگتن در منطقه باشد. این کشور امیدوار بود به عنوان یک محور کلیدی در منطقه، قدرت خارجی برجسته در افغانستان و واسطه اصلی میان طالبان از یک طرف و آمریکا و متحدانش از طرف دیگر ظاهر شود.

بدین ترتیب در جریان عقب نشینی شتابزده دولت «جو بایدن» از افغانستان در تابستان گذشته، مقاما های پاکستانی نسبت به حفظ نفوذ بر طالبان و در عین حال حفظ روابط نزدیک با آمریکا خوشبین بودند. و این تصور یک اشتباه محاسباتی بزرگ بود.

دیلی پاکستان همچنین نوشت: پس از پیروزی طالبان در افغانستان، اسلام آباد انتظار داشت که طالبان افغانستان بین همتایان پاکستانی خود و دولت پاکستان میانجیگری کنند. اما این گفتگوها شکست خورد و پاکستان با انجام چندین حمله پهپادی و حملات هوایی علیه اهداف تحریک طالبان پاکستان در افغانستان اوضاع را پیجیده کرد.

در پایان این گزارش آمده است: پاکستان باید در رویکرد خود در قبال طالبان تجدید نظر کند. رهبران مختلف پاکستان که از طالبان به امید ایجاد امنیت بیشتر پاکستان حمایت می‌کردند، به وضوح چالش‌های واقعی پیش روی کشورشان را درک نکردند. چیزی که اکنون مشخص شده این است که کمک به پیروزی طالبان تنها بر مشکلات پاکستان افزوده است و هیچ یک از آنها را حل نکرده است.

irna.ir/xjJvKX

**تحرکات نظامی- دفاعی ترکیه در آفریقا

ترکیه که ۶ ماه پیش میزبان سران قاره سیاه در سومین اجلاس ترکیه و کشورهای آفریقایی بود، حالا با ارسال انواع تسلیحات نظامی، مانند پهپاد و خودروهای زرهی و نیز قراردادهای دفاعی با کشورهای آفریقایی، به دنبال گسترش دیپلماسی نظامی خود در این قاره است.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

این اجلاس با میزبانی ۱۶ رئیس دولت و ۱۰۲ وزیر آفریقایی همزمان بود با آغاز خروج نظامیان فرانسوی از منطقه ساحل؛ منطقه‌ای که این روزها به شدت تحت تنش و درگیری های مستمر است. ترکیه تلاش می‌کند برای تقویت

حضور خود در قاره آفریقا، در کنار منافع اقتصادی خود دیپلماسی نظامی‌اش را نیز در میان کشورهای قاره سیاه گسترش دهد؛ همانگونه که مولود چاووش اوغلو در این اجلاس که نمایندگان ۳۹ کشور را پذیرا بود، گفت نگاه آنکارا به روابط باآفریقا استراتژیک و بلندمدت است.

پیشتر روزنامه آفریقایی فرانسوی زبان «لو نوول آفریک- Le nouvel afrik» نوشته بود آنکارا در راستای تحقق اهداف خود در این قاره، بخش مهمی از تجارت خارجی را به کشورهای آفریقایی اختصاص داده است و اجلاس ترکیه و کشورهای آفریقایی در حالی برگزار شد که نشست پیشین نمایندگان این کشورها بر امور اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری تمرکز داشت. رجب طیب اردوغان تاکید کرده در تلاش برای تقویت روابط نظامی و دفاعی این کشور با کشورهای قاره آفریقاست که از نگاه تحلیلگران در آن زمان، روابط ترکیه و آفریقا در مراحل بعدی در خصوص مسائل امنیتی خواهد بود که اینک آنکارا به دنبال تحقق اهداف نظامی خود در قاره سیاه است.


ترکیه که پیشتر و در سپتامبر ۲۰۲۱ به مغرب و تونس پهپادهای نظامی فروخته بود هم اینک علاوه بر تحویل یک خودروی زرهی بسیار پیشرفته به چاد در هفته جاری نخستین پهپادهای از نوع «بایراکتار (بیرق دار) تی‌بی۲ - Bayraktar TB۲» خود را به نیجر ارسال کرد. آنگولا هم برای خرید پهپادهای ساخت ترکیه ابراز تمایل کرده است.

آنکارا علاوه بر این که در سومالی یک پایگاه نظامی دارد، در ماه اوت سال ۲۰۲۱ هم یک توافق همکاری نظامی با اتیوپی امضا کرد و پس از این توافق مقامات اتیوپی در خصوص خرید پهپادهای بیرق دار با مقامات آنکارا در تماس بوده اند.

در میان کشورهای آفریقایی که در سال‌های اخیر روابط سیاسی- اقتصادی و نظامی ترکیه با این کشورها شتاب بیشتری گرفته، نیجریه و الجزایر روابط قوی‌تری با ترکیه داشته اند، به گونه‌ای که این دو کشور نقش مهمی در امنیت انرژی ترکیه ایفا می‌کنند. حضور ترکیه در تحولات لیبی نیز در چارچوب سیاست کلی ترکیه در قبال قاره آفریقا ارزیابی شده است.

تازه‌ترین خبرها در بعد نظامی و روابط ترکیه و آفریقا در این حوزه، تحویل نخستین پهپادهای بیرق دار ترکیه به نیجر و نیجریه و نیز تحویل خودروی زرهی به چاد است.

تارنمای فرانسوی زبان آفریقایی «اکتو نیجر» نوشته است، نیجر یک پایگاه پهپادی در «طاهوآ – Tahoua» در حال ساخت دارد؛ هدف از این اقدام تقویت ظرفیت‌های نیروهای مسلح نیجر عنوان شده است. به نوشته این رسانه آفریقایی، نخستین پهپادهای ترکیه هم هفته جاری به نیامی تحویل شد.

بر اساس این گزارش، نیجر در حال ساخت یک پایگاه پهپادی با هدف تقویت ظرفیت نیروهای دفاعی و امنیتی این کشور در مبارزه با تروریسم است. این پایگاه در مرکز کشور ساخته می‌شود.

«محمد بازوم» رئیس جمهوری نیجر که کشورش مدتی است ملزم به تقویت ظرفیت‌های عملیاتی نیروهای دفاعی و امنیتی خود برای مقابله با تهدیدات امنیتی مواجه با این کشور به ویژه در مرزهای خود با مالی و بورکینافاسو و نیز نیجریه و لیبی شده است، در آغاز ماه مارس گذشته به ترکیه رفت و از چندین کارخانه تسلیحات نظامی این کشور دیدن کرد. نیجر چندین سفارش برای خرید پهپاد به شرکت ترکیه‌ای بایراک داده است.

گزارش این رسانه آفریقایی همچنین بر اساس اطلاعات آژانس دفاعی «منا - Mena» حکایت از این دارد که نیروی هوایی نیجریه نخستین پهپادهای بیرق دار تی. بی. ۲ را در هفته جاری از ترکیه آن هم به صورت هوایی دریافت کرده است. این پهپادها توسط یک شرکت هواپیمایی اوکراینی و با هواپیمای نوع Il-۷۶ تحویل فرودگاه نیامی شد که گفته می‌شود ۶ فروند است و با دو پرواز در روزهای ۲۰ و ۲۱ می‌به نیامی حمل شد.

ترکیه در ادامه سیاست حضور و نفوذ در قاره سیاه، این بار با یک خودرو زرهی وارد چاد شده است. در این ارتباط و به گزارش آناتولی ترکیه، خودروی زرهی «یؤروک ۴X۴» ساخت شرکت نورول ماکینا (Nurol Makina) که بالاترین سطح تحرک وعملکرد حفاظتی را در کلاس خودروهای زرهی سبک دارد، نخستین ماموریت خود را در قاره آفریقا و در کشور چاد آغاز کرد.

مقام ها و کارشناسان ترک می گویند، این خودرو که برای استفاده از نیروهای امنیتی و واحدهای نظامی طراحی شده، بالاترین سطح تحرک و عملکرد حفاظتی را در کلاس خودروهای زرهی سبک و همچنین در مقابله با مواد منفجره بالستیک و مین نیز توانایی محافظت بالایی دارد.

irna.ir/xjJvJM

**آژانس بین المللی انرژی درباره تعمیق بحران انرژی هشدار داد

«فیث بیرول» مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی گفت: بحران امنیت انرژی از زمان حمله روسیه به اوکراین نباید به وابستگی بیشتر به سوخت های فسیلی منجر شود.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

رویترز نوشت: این مقام آژانس بین المللی انرژی روز دوشنبه در مجمع جهانی اقتصاد (WEF) گفت: سرمایه گذاری درست به ویژه در زمینه انرژی های تجدیدشدنی و برق هسته ای به این معنا است که جهان نیاز دارد بین کمبود انرژی و سرعت تغییرات آب و هوایی به دلیل انتشار گاز ناشی از سوخت های فسیلی یکی را انتخاب کند.

بیرول خطاب به هیات های حاضر در داووس محل برپایی اجلاس مجمع جهانی اقتصاد همچنین اظهار داشت: ما به سوخت فسیلی در کوتاه مدت نیاز داریم اما بیایید از وضعیت کنونی به عنوان بهانه ای برای توجیه وابستگی به سوخت فسیلی استفاده نکنیم و درهای آینده را نبندیم. برخی از سرمایه گذاری انجام شده است اما از نظر منطقی در بازه زمانی مورد نظر کار نخواهد کرد.

آژانس بین المللی انرژی مستقر در پاریس و دیده بان ارشد انرژی سال گذشته هشدار داد اگر جهان می خواهد تا اواسط قرن اجاری استفاده از کربن را به صفر برساند، سرمایه گذاری در بخش پروژه های نفت و گاز و زغال سنگ متوقف شود.

بیرول گفت: تقاضاهای کوتاه مدت این مفهوم را دارد که جهان نمی تواند فورا خود را از منابع سنتی تامین کننده انرژی رها کند.

وی ابراز امیدواری کرد کشورهای تولید کننده که دارای ظرفیت صادارت بیشتر انرژی هستند «کمک مثبتی» داشته باشند.

ائتلاف اوپک پلاس متشکل از کشورهای صادرکننده نفت به تدریج نفت خود را به بازارها عرضه کرده اند و کشورهای ارشد تولید کننده نفت مانند عربستان و امارات ظرفیت کامل تولید نفت خود را حفظ کرده اند.

اجلاس مجمع جهانی اقتصاد امسال از روز یکشنبه اول خرداد آغاز شده و تا روز پنجشنبه ۵ خرداد ادامه دارد.

irna.ir/xjJvMS

**لهستان به قرارداد گازی با روسیه پایان داد

دولت لهستان اعلام کرد منتظر اتمام قرارداد گازی با روسیه در پایان سال ۲۰۲۲ نخواهد ماند و هم اکنون به این قرارداد پایان می دهد.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

«پیتر نایمسکی» کمیسیونر لهستان برای زیرساخت راهبردی انرژی اعلام کرد: همکاری صنایع گاز لهستان و روسیه بعد از ۳۰ سال، متوقف شده است.

وی با بیان اینکه شرکت لهستانی «یوروپول گاز» مالک این بخش از خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپاست، گفت: قسمت لهستان خط لوله گاز یامال-اروپا که گاز روسیه را به ورشو منتقل می کرد می تواند برای انتقال گاز از آلمان به لهستان استفاده شود.

لهستان در کنار بلغارستان و فنلاند، مکانیسم تعریف شده از سوی روسیه برای پرداخت پول گاز به روبل را نپذیرفت. مسکو برای تقویت پول ملی خود و در عین حال، تنبیه تحریم کنندگان اروپایی، از اواخر مارس خواستار پرداخت هزینه گاز به روبل شد.

برخی شرکت های انرژی اروپا، پرداخت پول گاز روسیه به روبل را پذیرفته اند و بروکسل اوایل این ماه، راهنمای جدیدی را برای تجارت شرکت های اروپایی با روسیه منتشر کرد که چگونگی پرداخت پول گاز به روبل، بدون نقض تحریم ها را آموزش می دهد.

شرکت گازپروم روسیه در اواخر آوریل، صادرات گاز به لهستان را به خاطر نپذیرفتن پرداخت هزینه ها به روبل قطع کرد اما این کشور همچنان از طریق آلمان و باواسطه از گاز روسیه استفاده کرد.

irna.ir/xjJvMn

**فنلاند ۸۰ میلیون یورو از دارایی‌های روسیه را توقیف کرده است

یک روزنامه فنلاندی اذعان کرد که این کشور تاکنون بیش از ۸۰ میلیون یورو از دارایی‌های روسیه را تحت چارچوب تحرم های اتحادیه اروپا توقیف کرده است.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

روزنامه " هلسینکی سانمات" طی گزارشی عنوان کرد، اموال مورد بحث متعلق به افراد و نهادهای روسی است که به دلیل جنگ اوکراین تحت تحریم های اتحادیه اروپا قرار گرفته اند و حدود یک هزار فرد و ۸۰ نهاد هستند.

از جمله املاک توقیفی شامل اموال خانواده روتنبرگ است که قبلاً سهام اصلی تیم هاکی روی یخ جوکریت فنلاند را در اختیار داشتند که در لیگ KHL مستقر در روسیه و هلسینکی آرنا بازی می کرد.

همچنین یک ویلای ساحلی هشت میلیون یورویی در شهر تفریحی هانکو در جنوب فنلاند، متعلق به بوریس روتنبرگ، سرمایه دار صنعتی که از سال ۲۰۰۲ دارای گذرنامه فنلاندی که دستگیر شده نیز توقیف شده است.

در این میان در کل ۲۱ قایق تفریحی متعلق به روسیه از خروج از فنلاند منع شده است.

غرب پس از آغاز جنگ اوکراین به بهانه اعمال تحریم ها علیه مسکو، تدابیری را برای توقف دارایی های روسیه در خارج از این کشور اتخاذ کرد این در حالی است که وزیر خزانه داری آمریکا پیشتر در مورد توقیف دارایی های مسکو، اذعان کرد که این اقدام غیرقانونی است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین نیز در مورد این موضوع اعلام کرد که مسکو با تلاش‌ها برای دزدیدن دارایی‌های روسیه در خارج از این کشور مقابله خواهد کرد و از اموال خود دفاع می‌کند.

جنگ در اوکراین در سومین ماه خود به سر می‌برد و واکنش‌ها به تهاجم روسیه و ارسال تسلیحات به این کشور همچنان ادامه دارد. مسکو هشدار داده است تجهیزات نظامی که آمریکا و اروپا در اختیار اوکراین قرار می دهند، موجب تشدید مناقشه در اوکراین می‌شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد.

irna.ir/xjJvHh

**یک محافظ امنیتی سفارت قطر در پاریس کشته شد

رسانه های فرانسه اعلام کردند یک نگهبان امنیتی که در سفارت قطر در پارس فعال بود، صبح امروز (دوشنبه) به وقت محلی، کشته شد.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

یک منبع نزدیک به تحقیقات و دفتر دادستانی پاریس گفت که در این ارتباط یک مظنون دستگیر شده است.

به گفته این منبع مطلع، درگیری بین این دو نفر (قاتل و مقتول) در مقابل سفارت قطر واقع در خیابان تیلسیت (Tilsitt) واقع در منطقه هشتم پاریس رخ داده است.

دادستانی پاریس نیز در این باره اعلام کرد: "شرایط مرگ این مامور امنیتی هنوز به صورت دقیق مشخص نشده است."

این اتفاق اندکی پس از ساعت 6 صبح روز دوشنبه به وقت پاریس رخ داد.

بنا بر گزارش ها، درگیری که هنوز دلیل آن مشخص نیست، بین یک نفر و یک مامور امنیتی درگرفت و مامور در دم جان باخت.

یک منبع پلیس به فیگارو اعلام کرده است که که قربانی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است و برخی منابع از حمله با چاقو خبر داده اند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع قضایی اعلام کرد که این قتل، اقدام تروریستی نبوده است.

دستگاه های ذیربط تحقیقات در این پرونده با عنوان قتل عمد را آغاز کرده اند.

irna.ir/xjJvKb

**زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان و اعلام حالت آماده باش

پاکستان از بیم شیوع بیماری آبله میمون که در حال حاضر در ۱۲ کشور جهان شناسایی و ثبت شده است، حالت آماده باش اعلام کرد و مسافران ورودی از کشورهای آلوده به این بیماری را غربالگری می‌کند.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

منابع خبری پاکستان اعلام کردند: زنگ خطر احتمال رسیدن بیماری آبله‌میمون و یا ورود افراد مبتلا به آن به صدا درآمده به ویژه در ایالت سِند در جنوب این کشور تدابیر نظارت بهداشتی تشدید می‌شود.

وزارت بهداشت ایالت سِند پاکستان با صدور دستورالعمل جدید گفت: شیوع آبله‌میمون در بسیار از کشورهای جهان هشدار دهنده است و باید برای مقابله با هرگونه ورود این بیماری به پاکستان وارد عمل شد.

براساس این گزارش، دستور اتخاذ تدابیر موثر و به موقع برای جلوگیری ار اشاعه این بیماری واگیردار در پاکستان به ویژه در ایالت سِند ابلاغ شده است.

مسوولان درمانی پاکستان اعلام کردند: افراد مبتلا که وارد کشور می شوند می توانند باعث شیوع بیماری شوند، بنابراین وزارت بهداشت تصمیم گرفته تا مسافران ورودی از کشورهای آلوده به ویروس را غربالگری کند.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که تاکنون ۹۲ مورد تایید شده ابتلا به این بیماری در ۱۲ کشور جهان ثبت شده است و ۲۸ مورد مشکوک نیز در این کشورها وجود دارد.

آبله میمون یک عفونت ویروسی نادر و شبیه به آبله انسان است و اولین بار در سال ۱۹۵۸ در میمون‌هایی که برای تحقیق نگهداری می‌شدند، کشف شده و اولین مورد آبله میمون در انسان نیز در سال ۱۹۷۰ میلادی شناسایی شد.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت «آبله میمون متفاوت از ویروس کرونا و فقط تحت شرایط ارتباط نزدیک با فرد بیمار منتقل می‌شود». به این ترتیب افرادی که با فرد بیمار ارتباط نزدیک داشته‌اند بیشتر در معرض خطر ابتلا قرار دارند.

irna.ir/xjJvHy

**صدور دستورالعمل دورکاری برای میلیون‌ها نفر در پکن

مقام های پکن دستورالعمل دورکاری را برای ۲۲ میلیون شهروند ساکن پایتخت تمدید کردند تا از شیوع هرچه بیشتر کووید – ۱۹ جلوگیری شود.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

همچنین تست های کرونایی بیشتری در شانگهای انجام و کنترل های بیشتری اعمال شد تا وضعیت صفر کووید در این شهر پس از دو ماه قرنطینه برقرار شود.

۹۹ مورد جدید ابتلا به کرونا در پایتخت چین برای ۲۲ می (۱ خرداد) شناسایی شد که ۶۱ مورد بیش از روز قبل از آن و بالاترین آمار روزانه تاکنون در طول شیوع یک ماهه بود. در شانگهای نیز کمتر از ۶۰۰ مورد روزانه ابتلا برای ۲۲ می گزارش شد.

تحلیلگران هفته گذشته تخمین زدند کمتر از ۵ درصد از شهرهای چین موارد ابتلا را گزارش کرده اند که این رقم کمتر از یک چهارم رقم اواخر ماه مارس (اوایل فروردین) بوده است. با این حال، نگرانی همچنان در شانگهای و پایتخت باقی است.

در پنج بخش از ۱۶ بخش شهر پکن به ساکنان توصیه شده است از منزل کار کنند و از حضور در جاهای شلوغ بپرهیزند. کسانی که مجبورند در محل کار حاضر شوند، باید نتیجه منفی تست پی سی آر گرفته شده ظرف ۴۸ ساعت را همراه داشته باشند و فقط باید بین محل کار و منزل تردد کنند.

پکن قبلا حمل و نقل عمومی را محدود کرده و به برخی مراکز فروش و فروشگاه ها که موارد جدید ابتلا در آن شناسایی شده، دستور پلمپ داده است.

این محدودیت ها در پکن، شانگهای و شهرهای دیگر آسیب های اقتصادی قابل توجهی را در پی داشته و زنجیره تامین جهانی و تجارت بین المللی را مختل کرده است.

غلبه بر سویه اومیکرون که برای اولین بار اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان شناسایی شد، حتی با وجود تمهیدات سخت همچنان دشوار است.

در شانگهای که بیش از ۲۵۰ خط اتوبوسرانی و بخش کوچکی از سیستم مترو در روز یکشنبه بازگشایی شد، بسیاری از مناطق خبر از تست های گروهی بیشتری برای روزهای پیشرو داده اند و از ساکنان خواسته شده است مجتمع های خود را ترک نکنند.

این مرکز تجاری ۲۵ میلیون نفری طی هفته گذشته به افراد بیشتری اجازه داد منازل خود را برای مدتی محدود ترک کنند، اما به طور کلی در نظر دارد محدودیت های بیشتری را در ماه جاری به اجرا گذارد قبل از آنکه قرنطینه دو ماه از ۱ ژوئن (۱۱ خرداد) در این شهر لغو شود.

در حالی که به افراد بیشتری اجازه خروج داده شده اما تعدادی از ساکنان مناطق مختلف شانگهای گفتند که به آنها در مورد موارد جدید ابتلا گزارش شده است که نیاز به محدودیت های جدید در رفت و آمد احساس می شود.

از ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) همه پرسنل در مناطق قرنطینه و کنترل شده با ترکیب آزمایش های آنتی ژن و تست تشخیص اسید نوکلئیک غربالگری می شوند و پرسنل مناطق احتیاط نیز تحت آزمایش های آنتی ژن قرار می گیرند.

براساس نتایج غربالگری و شرایط خطرناک، مناطق در شانگهای به مناطق قرنطینه، کنترل شده و احتیاطی طبقه بندی شده است.

irna.ir/xjJvFp

**چین: استراتژی هند-اقیانوسیه آمریکا محکوم به شکست است

وزیر امور خارجه چین استراتژی آمریکا در منطقه هند-اقیانوسیه را با هدف ایجاد تقابل و تضعیف صلح در منطقه، محتوم به شکست خواند.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار با «بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان در گوانگژو گفت: «مردم منطقه آسیا و اقیانوسیه به خوبی از درگیری هایی که نفوذ، تسلط و کنترل سیاسی و اقتصادی یک کشور بر سایر کشورها تحمیل می کند آگاه هستند، آنها برای ثبات ملی و زندگی شاد تلاش می کنند.»

وی در ادامه سخنانش تاکید کرد، کشورهای منطقه نمی خواهند یک کشور را انتخاب کنند. روند اصلی در منطقه ارتقای همگرایی منطقه ای و ایجاد جامعه آسیا و اقیانوسیه با سرنوشت مشترک است.

این مقام سیاسی چین خاطرنشان کرد، آمریکا تحت عنوان "آزادی و باز بودن" در واقع در حال تشکیل گروه هایی در منطقه و به دنبال راه هایی است که کشورهای منطقه را در خدمت هژمونی خود آورد.

پیش تر وانگ یی اعلام کرده بود، استراتژی هند- اقیانوسیه که از سوی آمریکا پیگیری می شود یک استراتژی موقتی است و منافع درازمدت کشورهای منطقه را تامین نمی کند.

وزیرامور خارجه چین توضیح داده بود، با فعال کردن «پنج چشم» ائتلافی میان استرالیا، کانادا، نیوزیلند، انگلیس و آمریکا؛ «واشنگتن» طرفدار ذهنیت منسوخ شده جنگ سرد است.

از سوی دیگر آمریکا با ساختن کارگروه «کوآد» با ژاپن، هند، استرالیا گروهی جدید برای مقابله و رویارویی منطقه ای ایجاد کرده است. قرار است فردا در پایان سفر آسیایی جو بایدن نشست کوآد در توکیو برگزار شود.

از طرف دیگر آمریکا با ترفیع «آکوس» با انگلیس و استرالیا به تحریک مسابقه نظامی با چین در منطقه دست زده است.

گفتنی است به نظر می رسد کشورهای اتحادیه اروپا نیز از چندی پیش تمرکز خود را از آفریقا برداشته و به سمت منطقه آسیا و اقیانوسیه برگرداندند.

irna.ir/xjJvC6

**انگلیس مدعی آمار بالای تلفات نظامیان روسیه در جنگ اوکراین شد

وزارت دفاع انگلیس در تازه‌ترین ارزیابی خود از حوادث اوکراین، مدعی آمار بالای تلفات نظامیان روسیه در جنگ اوکراین شد.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

در بیانیه روز دوشنبه وزارت دفاع انگلیس آمده است: در سه ماه اول «عملیات نظامی ویژه» روسیه، احتمالاً تلفات مشابهی را متحمل شده است که اتحاد جماهیر شوروی در طول جنگ نه ساله خود در افغانستان تجربه کرد.

این بیانیه می‌افزاید: ترکیبی از تاکتیک‌های ضعیف سطح پایین، پوشش هوایی محدود، عدم انعطاف‌پذیری، و رویکرد نظامی که آماده شکست و تکرار اشتباهات است، منجر به این میزان تلفات بالا شده است و همچنان در حمله دونباس رو به افزایش.

وزارت دفاع انگلیس با بیان اینکه «مردم روسیه در گذشته نشان داده اند که نسبت به تلفات وارده در طول جنگ های انتخابی حساس هستند «افزود: همانطور که تلفات متحمل شده در اوکراین همچنان در حال افزایش است، نارضایتی عمومی در روسیه از جنگ و تمایل به بیان آن ممکن است افزایش یابد.

از ابتدای جنگ در اوکراین وزارت دفاع انگلیس آخرین ارزیابی های خود را از تحولات در این کشور به صورت روزانه گزارش می‌دهد. در واقع انگلیس از زمان آغاز جنگ اوکراین، به بازیگر فعالی در عرصه این نبرد تبدیل شده و با اتخاذ مواضع ضد روسی، ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی و اعمال تحریم‌ علیه روسیه به تنش‌ و درگیری‌ها دامن زده است. این کشور تقریبا هفته‌ای یک بار تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه وضع می‌کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی روسیه که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

irna.ir/xjJvCs

**طرح آمریکا برای نفوذ بیشتر در آسیای میانه

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، یک هیات آمریکایی به چند کشور آسیای میانه سفر می‌کند که از جمله محورهای این سفر گسترش روابط فیمابین خواهد بود. این در حالی است که احتمال اهداف پشت پرده واشنگتن طی این سفر وجود دارد.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

ریاست این هیات آمریکایی با "دونالد لو" دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور جنوب و آسیا است و قرار است از امروز به کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان سفر کند. این هیات آمریکایی طی سه روز به این کشورها سفر و با مقاماتشان دیدار خواهند کرد.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که از جمله محورهای این سفر تقویت روابط و همکاری های واشنگتن با این کشورها در منطقه آسیای میانه خواهد بود.

مقاماتی از پنتاگون و شورای امنیت ملی آمریکا در این هیات حضور دارند.

مقامات این هیات آمریکایی قرار است با مقامات ارشد این کشورهای آسیای میانه، رهبران تجاری و فعالان جوامع مدنی دیدار و گفت و گو کنند.

در تاجیکستان نیز قرار است مجمع سالانه روابط آمریکا- تاجیکستان برگزار شود تا دو کشور در مورد گسترش همکاری های امنیتی و اقتصادی رایزنی کنند.

وزارت خارجه آمریکا در حالی سفر این هیات آمریکایی به چند کشور آسیای میانه را گزارش داده که با توجه به سابقه مُخرب سیاستهای واشنگتن در مناطق مختلف جهان، بعید نیست از جمله اهداف این سفر تحت فشار گذاشتن دولتهای کشورهای میزبان برای تبعیت از سیاستهای مداخله‌جویانه کاخ سفید و همچنین نفود بیشتر واشنگتن در آسیای میانه باشد.

irna.ir/xjJvzQ

**العربیه: اسرائیل سطح امنیتی در سفارتخانه های خود را بالا برد

شبکه تلویزیونی «العربیه» سعودی امروز اعلام کرد که در پی ترور سرهنگ پاسدار مدافع حرم شهید «حسن صیاد خدایی»، رژیم صهیونیستی سطح امنیتی در سفارتخانه های خود را افزایش داد و در شمال فلسطین اشغالی به حالت آماده باش درآمد.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

شبکه تلویزیونی العربیه با اشاره به ترور روز گذشته سرهنگ پاسدار مدافع حرم شهید حسن صیاد خدایی به نقل از خبرنگار خود اعلام کرد: اسرائیل سطح امنیتی در سفارتخانه‌های خود در سراسر جهان را افزایش داد.

این شبکه همچنین به نقل از منابع آگاه خود بدون ذکر نام اعلام کرد: اسرائیل همچنین در جبهه شمالی با سوریه و لبنان حالت آماده باش خود را افزایش داده است.

به گفته العربیه، این منابع گفتند: "آماده باش اسرائیل برای مقابله با هرگونه عملیات حزب الله لبنان یا گروههای مرتبط با ایران در خاک سوریه صورت گرفته است."

دو موتور سوار حوالی عصر یکشنبه (دیروز) حوالی خیابان مجاهدین اسلام تهران با شلیک پنج گلوله سرهنگ حسن صیاد خدایی یکی از مدافعان حرم را ترور کردند و به شهادت رساندند.

irna.ir/xjJvzM

**اکثریت آمریکایی‌ها وضعیت اقتصادی این کشور را نامساعد می‌دانند

تازه ترین نطرسنجی مشترک موسسه افکارسنجی انگلیسی یوگاو و شبکه خبری آمریکایی سی بی اس نشان می دهد که بیشتر آمریکائی ها پریشان و نگران بوده و با تداوم تورم و افت شاخص های بازارهای سهام، به نحو بی سابقه ای وضعیت اقتصادی در دولت بایدن را نامساعد توصیف می کنند.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

تارنمای شبکه سی بی اس نوشت تعداد افرادی که وضعیت کلی آمریکا در دولت دموکرات را نامساعد می دانند به بالاترین سطح خود رسیده است. بدبینی به بازارهای سهام، اقتصاد و قیمت ها دید مردم آمریکا به آینده را شکل داده و بر خوش بینی جزئی نسبت به بازار کار و روند مبارزه با بیماری کووید سایه انداخته است.

نظرسنجی مذکور از ۱۸ تا ۲۰ مه (۲۸ تا ۳۰ اردیبهشت) و از میان ۲ هزار و ۴۱ داوطلب بزرگسال آمریکایی انجام شده و حاشیه خطایی ۲.۵ درصدی دارد.

یافته های این پژوهش نشان می دهد که ۶۳ درصد از پاسخ دهندگان وضعیت کشور را آشفته و نگران کننده دانسته و ۶۱ درصد آن را ناامید کننده می دانند.

هم اکنون ۶۹ درصد وضعیت اقتصاد آمریکا را نامساعد می دانند که این رقم ماه میلادی پیش ۶۳ درصد و میانه بهار گذشته ۴۶ درصد ثبت شده بود.

۷۴ درصد داوطلبان نظرسنجی معتقدند که وضعیت کلی کشورشان نامساعد است که در مقایسه به سوال مشابه نظرسنجی ماه پیش ۸ درصد افزایش یافته است.

در بخش دیگری از این نظرسنجی، میزان خوش بینی یا بدبینی پرسش شوندگان در مورد دغدغه هایشان بررسی شده است. ۷۷ درصد نسبت به وضعیت آتی قیمت کالا و خدمات بدبینند که نسبت به سپتامبر گذشته ۷ درصد افزایش یافته است. نگرانی از آینده اقتصاد داخلی نیز با ۱۰ درصد افزایش به ۶۸ درصد افزایش یافته و در کنار آن بدبینی در مورد آینده بازارهای سهام با رشدی ۱۷ درصدی از ۴۹ درصد سپتامبر پارسال به ۶۷ درصد رسیده است.

در میان معدود موضوعاتی که پاسخ دهندگان نسبت به آینده آنها در ماه های آتی ابراز خوش بینی کرده اند، روند مبارزه با بیماری کووید است که تعداد خوش بینان ۵۳ درصد و بدبینان ۴۷ درصد است.

نحوه عملکرد رئیس جمهوری آمریکا نیز از دیگر موارد تحقیق شده در این نظرسنجی است. ۶۵ درصد پاسخ دهندگان معتقدند که بایدن هنگام رسیدگی به موضوع های مهم کُند عمل می کند در حالیکه ۳۵ درصد واکنش وی را به موقع می دانند.

۵۵ درصد افراد معتقدند که بایدن تلاش چندانی برای رسیدگی به مشکلات آمریکا نمی کند و ۴۵ درصد نظری خلاف این دارند.

با این وجود نظرسنجی سی بی اس - یوگاو حاکی از آن است که محبوبیت بایدن در مقایسه با ماه میلادی پیش ۲ درصد افزایش یافته و به ۴۴ درصد رسیده است.

irna.ir/xjJvys

**الحشد الشعبی مواضع داعش را با توپخانه گلوله باران کرد

سازمان الحشد الشعبی عراق در عملیات جدید علیه تروریست ها مواضع و محل تجمع داعش را با توپخانه سنگین هدف قرار داد.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

سازمان بسیج مردمی (الحشد الشعبی) عراق در بیانیه ای اعلام کرد که در پی رصد تحرک و تجمع عناصر داعش در جزیره «العیث» واقع در شرق استان صلاح الدین، محل حضور و مخفیگاه های آنها را با توپخانه درهم کوبید.

مقام های امنیتی عراق گفتند که در این عملیات چندین تروریست داعشی به هلاکت رسیدند و شماری نیز زخمی شدند.

همچنین نیروهای امنیتی و نظامی عراق طی چند رشته عملیات در استان های مختلف این کشور ۲۱ تروریست وابسته به گروهک تکفیری داعش را بازداشت کردند.

هسته اطلاع رسانی امنیتی عراق اعلام کرد که این تروریست ها در ادامه عملیات شناسایی، نابودی و تعقیب عناصر گروهک های تروریستی در چهار استان «کرکوک، الانبار، نینوا و دیاله» دستگیر شدند.

بر پایه گزارش مقام های امنیتی عراقی، در میان تروریست های دستگیر شده چندین مقام و سرکرده ارشد گروهک داعش در رده های عضوگیری، پشتیبانی و عملیاتی وجود دارد.

در عملیات دیگر علیه هسته های تروریستی، جنگنده - بمب افکن های ارتش عراق دیروز (یکشنبه) به مخفیگاه های داعش در استان «صلاح الدین» یورش بردند و مقرر تروریست ها را در هم کوبیدند.

این دومین عملیات بمب افکن های ارتش عراق در چهار روز گذشته علیه مواضع و مخفیگاه های گروه داعش بود که طی آن سه تروریست به هلاکت رسیدند.

پنجشنبه گذشته نیز بمب افکن های عراقی مواضع داعش در منطقه «الطارمیه» واقع در شمال بغداد، پایتخت این کشور را هدف قرار داده بودند.

داعش که از ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ به عراق حمله و پس از سه روز توانسته بود نزدیک به ۴۵ درصد خاک این کشور را تصرف کند در آبان ۱۳۹۶ شکست خورد، اما از همان زمان هسته های خفته این گروه تروریستی هنوز در عراق و سوریه فعال است و هر از گاه اقدام به تحرکات تروریستی می کنند.

ارتش و نیروهای نظامی عراق به ویژه سازمان الحشد الشعبی از زمان شکست داعش در سال ۲۰۱۷ همچنان به تعقیب و شکار عناصر بازمانده این گروه تروریستی مشغول هستند که هر از گاه دست به شبیخون و انجام عملیات علیه شهروندان و نیروهای مسلح این کشور می زنند.

irna.ir/xjJvym

**دستگیری ۲۱ تروریست در عراق

نیروهای امنیتی و نظامی عراق در چند رشته عملیات در استان های مختلف این کشور ۲۱ تروریست وابسته به گروهک تکفیری - تروریستی داعش را بازداشت کردند.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

هسته اطلاع رسانی امنیتی عراق امروز (دوشنبه) اعلام کرد که این تروریست ها در ادامه عملیات شناسایی، نابودی و تعقیب عناصر گروهک های تروریستی در چهار استان «کرکوک، الانبار، نینوا و دیاله» دستگیر شدند.

بر پایه گزارش مقام های امنیتی عراقی، در میان تروریست های دستگیر شده چندین مقام و سرکرده ارشد گروهک داعش در رده های عضوگیری، پشتیبانی و عملیاتی وجود دارد.

این عناصر تروریستی پس از دستگیری تحویل مقام های قضایی عراق شدند.

در عملیات دیگر علیه هسته های تروریستی، جنگنده - بمب افکن های ارتش عراق دیروز (یکشنبه) به مخفیگاه های داعش در استان «صلاح الدین» یورش بردند و مقر تروریست ها را در هم کوبیدند.

این دومین عملیات بمب افکن های ارتش عراق در چهار روز گذشته علیه مواضع و مخفیگاه های گروه داعش بود که طی آن سه تروریست به هلاکت رسیدند.

پنجشنبه گذشته نیز بمب افکن های عراقی مواضع داعش در منطقه «الطارمیه» واقع در شمال بغداد، پایتخت این کشور را هدف قرار داده بودند.

داعش که از ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ به عراق حمله و پس از سه روز توانسته بود نزدیک به ۴۵ درصد خاک این کشور را تصرف کند در آبان ۱۳۹۶ شکست خورد، اما از همان زمان هسته های خفته این گروه تروریستی هنوز در عراق و سوریه فعال است و هر از گاه اقدام به تحرکات تروریستی می کنند.

ارتش و نیروهای نظامی عراق به ویژه سازمان الحشد الشعبی از زمان شکست داعش در سال ۲۰۱۷ همچنان به تعقیب و شکار عناصر بازمانده این گروه تروریستی مشغول هستند که هر از گاه دست به شبیخون و انجام عملیات علیه شهروندان و نیروهای مسلح این کشور می زنند.

irna.ir/xjJvwh

**روسیه یک انبار بزرگ مهمات اوکراین در دونباس را منفجر کرد

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور توانسته است یک انبار بزرگ مهمات ارتش اوکراین در منطقه دونباس واقع در شهر اوکراین را منفجر کند.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه یکشنبه شب گفت که از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین در ۲۴ فوریه تقریبا یک هزار فروند پهپاد اوکراینی منهدم شده است.

وی توضیح داد: در مجموع از آغاز عملیات ویژه نظامی، نیروهای مسلح روسیه ۱۷۴ فروند هواپیما، ۱۲۵ فروند بالگرد، ۹۷۷ فروند پهپاد، ۳۱۷ سامانه موشکی ضدهوایی، ۳ هزار و ۱۹۸ تانک و سایر خودروهای زرهی رزمی، ۴۰۸ سامانه چندگانه پرتاب راکت، یک هزار و ۶۲۲ توپخانه صحرایی و خمپاره و همچنین ۳ هزار و ۷۷ خودروی نظامی ویژه را منهدم کرده‌اند.

کوناشنکوف افزود که نیروی هوایی روسیه در شبانه روز گذشته، ۲۶ مرکز نیرو و تجهیزات نظامی اوکراین و سه مرکز کنترل و یک انبار بزرگ مهمات را هدف قرار داده است.

وی تصریح کرد که موشک‌های دقیق روسیه به ۱۳ مرکز نیرو و تجهیزات نظامی دیگر اصابت کرده و چهار انبار مهمات را منهدم کردند.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

رئیس جمهور روسیه سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

irna.ir/xjJvtc

**سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری جنرال آتلانتیک در استارت‌آپ‌های هند و جنوب شرق آسیا

یکی از مدیران اجرایی شرکت جنرال آتلانتیک اعلام کرد که این شرکت با توجه به جذاب شدن قیمت استارت‌آپ‌ها، در نظر دارد تا در ۲ سال آینده بیش از ۲ میلیارد دلار در هند و جنوب شرقی آسیا سرمایه گذاری کند.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

مدیر بخش تجاری شرکت جنرال آتلانتیک در هند و جنوب شرقی آسیا با بیان این مطلب افزود: در مراحل نخست از گفت‌وگوها با بیش از ۱۵ شرکت مختلف برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های فناوری، خدمات مالی و خرده فروشی هستیم.

بازار استارت‌آپ‌ها به ویژه در هند وارد مسیر سخت و پیچیده‌ای شده است. صاحبان این شرکت‌ها بعد از رسیدن به رکورد ۳۵ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۱، در حال تلاش برای جذب نقدینگی بیشتر برای جلوگیری از کاهش ارزش آنها هستند زیرا در غیر این صورت ناچار به اخراج کارکنان خود خواهند شد.

این شرکت سال گذشته ۱۹۰ میلیون دلار در بخش استارت‌آپ‌های هند سرمایه‌گذاری کرده بود که کمترین میزان در سال‌های گذشته است.

شرکت جنرال آتلانتیک در هند و جنوب شرقی آسیا سالانه بیش از ۴.۵ میلیارد دلار در بخش استارت‌آپ‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند.

از جمله شرکت‌هایی که جنرال آتلانتیک تاکنون در آنها سرمایه‌گذاری کرده می‌توان به شرکت فناوری محور و آموزشی «بای‌جو» اشاره کرد که خدمات آموزشی را با استفاده از اینترنت و تلفن‌های هوشمند ارائه می‌دهد. در سال‌های اخیر ارزش این شرکت به بیش از ۲۲ میلیارد دلار رسیده است.

irna.ir/xjJvQS

**کره جنوبی به سرعت واحد موشکی دفاعی تاد آمریکا را به روز می کند

وزیر دفاع کره جنوبی امروز اعلام کرد این کشور به سرعت واحد دفاع موشکی آمریکایی تاد (THAAD) را که در وضعیت "نصب موقت" بود با توجه به ارزیابی های محیطی و دلایل دیگر به روز رسانی و استاندارد می کند.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

«لی جونگ سوپ» وزیر دفاع کره جنوبی خاطرنشان کرد از آنجا که سئول و واشنگتن در تلاش برای تسریع همکاری مشترک دفاع بازدارنده در برابر «پیونگ یانگ» در میانه افزایش نگرانی ها از احتمال تحرکات بیش از پیش کره شمالی از جمله آزمایش موشک های دور برد بالستیک و یا هسته ای می باشند، این کشور به سرعت واحد دفاع موشکی آمریکایی THAAD خود را که در وضعیت "نصب موقت" بود با توجه به ارزیابی های محیطی و دلایل دیگر به روز رسانی، استاندارد و آماده می کند.

وزیر دفاع کره جنوبی در ادامه سخنانش به خبرنگاران افزود: «به روز رسانی واحد دفاع موشکی آمریکایی THAAD می بایست زودتر از اینها انجام می شد. اکنون تلاش می کنیم تا در کوتاه ترین زمان ممکن این اقدام صورت گیرد.»

از واحد دفاع موشکی آمریکایی THAAD که به جنوب کره جنوبی در منطقه «سئوگجو» در سال ۲۰۱۷ فرستاده شده بود هیچ استفاده ای نشده است و با ظرفیت کامل آمادگی مورد استفاده قرار گرفتن دارد.

گفتنی است کره شمالی از ژانویه یک سری آزمایش های موشک های بالستیک انجام داده که موجب افزایش نگرانی ها شده است.

irna.ir/xjJvMT

**هشدار مدیرعامل سابق لوک‌اویل: نفت خام روسیه جایگزین‌ناپذیر است

«واگیت آلکپروف» مدیرعامل سابق شرکت نفت و گاز روسی لوک اویل با اعلام اینکه تشدید احتمالی تحریم های موجود، تاثیر فاجعه باری بر اروپا و مسکو خواهد داشت، هشدار داد که نفت خام روسیه جایگزین ناپذیر است.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

روزنامه فایننشال تایمز از این مقام سابق روسی نقل کرد که اقدام اتحادیه اروپا در قطع واردات نفت روسیه، شوکی برای همگان خواهد بود.

وی افزود: کشورهای غربی با اعمال تحریم ها، سیگنال واضحی می دهند و موضع شان را اعلام می کنند. هیچ نیازی به سخت تر کردن آنها (تحریم ها) نیست.

ماه گذشته آلکپروف که گفته می شود دهمین فرد ثروتمند روسیه است، از سمت مدیر ارشد اجرایی شرکت لوک اویل استعفا کرد، پستی که برای نزدیک به سه دهه عهده دار آن بود.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که این میلیاردر روسی هدف تحریم های انگلیس و استرالیا در قالب فشارهای غرب بر روسیه به دلیل تهاجم به اوکراین قرار گرفت.

وی گفت: جایگزین کردن چنین صادرکننده بزرگ انرژی مانند روسیه حتی برای میان مدت، غیرممکن است.

وی افزود: برای روسیه، این تحریم به منزله لزوم کاهش تولید، مسدود کردن چاه ها همانطور که در ابتدای همه گیری در سال ۲۰۲۰ انجام دادیم، است، زیرا امکان ندارد یک شبه همه ظرفیت اروپایی را به بازارهای دیگر منتقل کرد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا سرگرم بررسی طرحی برای تحریم واردات نفت روسیه با گروهی از کشورها به رهبری مجارستان هستند که به شدت در برابر این اقدام مقاوم می کند.

تحریم پیشنهادی نفت روسیه در حالی بررسی می شود که چند دور تحریم های بی سابقه علیه روسیه به دلیل حمله به اوکراین اعمال شده است.

رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ در اوکراین وارد سومین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه همچنان ادامه دارد.

مسکو هشدار داده است تجهیزات نظامی که آمریکا و اروپا در اختیار اوکراین قرار می دهند، موجب تشدید مناقشه در اوکراین می‌شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد.

irna.ir/xjJvQK

**رئیس دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی استعفا داد

رسانه های صهیونیستی از استعفای « تال گان زوی » رئیس دفتر نخست وزیر این رژیم که یکی از مشاوران وی نیز محسوب می شد، خبر دادند.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

پایگاه خبری ارم نیوز امارات به نقل از رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش داد که «تان‌گان زوی» امروز (دوشنبه) کناره گیری خود را از این سمت، اعلام کرد. این استعفا یک سال پس از روی کار آمدن وی انجام شد.

به نوشته رسانه‌های رژیم اسرائیل وی در سال‌های گذشته همزمان با همراهی «بنت» چندین سمت را بر عهده داشت.

بر اساس گزارش روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست» استعفای «گان زوی» حدود یک هفته پس از استعفای «شمریت مئیر» مشاور دیپلماسی بنت انجام شده است.

«زوی» نقش کلیدی در تلاش برای پیشبرد برنامه جناح راست در کابینه رژیم اسرائیل ایفا کرد، زیرا او در حفظ ائتلاف «یمینا» به رهبری «نفتالی بنت» نقش کلیدی داشت.

او به‌ عنوان رئیس دفتر «بنت» در وزارت اقتصاد، رئیس نمایندگی «بنت» در وزارت آموزش و پرورش و به عنوان مشاور وی در کارزارهای انتخاباتی و پس از آن مذاکرات ائتلافی کار کرده است.

به نوشته روزنامه «جروزالم پست» رئیس دفتر یکی از افراد وفادار به بنت بود و از سال ۲۰۱۲ با او همکاری کرده است.

بر اساس گزارش این روزنامه، زمانی که بنت وزیر آموزش و پرورش رژیم صهیونیستی شد، «گان زوی» در کنار او بود و «نفتالی بنت» به او اختیار تقریباً کامل برای اجرای سیاست‌هایش داد.

جروزالم پست اشاره کرد که زوی روند گسست حزب «خانه یهودی» را رهبری کرد و در سال ۲۰۱۹ حزب راست جدید را پایه‌گذاری نمود و به عنوان مشاور ارشد «بنت» و یکی از نزدیکانش در طول چهار دور انتخابات به کار خود ادامه داد و نقش مهمی در تشکیل کابینه جدید اسرائیل داشت.

پیش از استعفای وی در ۱۳ ماه جاری میلادی رسانه‌های صهیونیستی از استعفای «شمریت مئیر» مشاور سیاسی نفتالی بنت که کمتر از یک سال به این عنوان منصوب شده بود، خبر دادند.

استعفای این دو پس از آن انجام می شود که «عیدت سیلمن» عضو کنست نیز از ادامه همکاری با ائتلاف حاکم رژیم صهیونیستی، انصراف داد و کابینه "نفتالی بنت" نخست وزیر این رژیم در آستانه سقوط قرار گرفت و ائتلاف حاکم اکثریت خود را از دست داد و به نظر می رسد که کابینه رژیم صهیونیستی شانس زیادی برای ادامه کار نخواهد داشت.

irna.ir/xjJvQh

**فشار اقتصادی روی مردم انگلیس بیشتر از آمارهای رسمی است

نتایج تازه‌ترین تحقیقات به عمل آمده در انگلیس نشان می‌دهد که فشار ناشی از تورم بی سابقه و افزایش هزینه‌ها روی مردم این کشور بیشتر از آمار رسمی منتشر شده است.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

یافته های محققین دانشگاه لافبرو انگلیس حاکیست که هزینه کالاها و خدمات اساسی مورد نیاز یک خانواده با دو فرزند به طور متوسط ۴۰۰ پوند در ماه یا ۱۳ درصد در سال افزایش یافته که ۴ درصد نسبت به نرخ تورم اعلام شده از سوی نهادهای رسمی بیشتر است و نشانگر این واقعیت است که خانواده‌ها فشار بیشتری را نسبت به آمارهای رسمی تجربه می کنند.

قیمت مواد غذایی در انگلیس به دلیل تبعات برگزیت، بحران کرونا و شرایط ناشی از جنگ در اوکراین، طی ماه‌های اخیر تا ۶۰ درصد افزایش یافته است. بانک مرکزی انگلیس دو هفته پیش، با افزایش نرخ بهره بین بانکی به بالاترین سطح در ۱۳ سال گذشته، در بیانیه ای خطر رکود اقتصادی را پیش بینی کرد.

شاخص نرخ تورم در انگلیس بر اساس تازه‌ترین گزارش اداره آمار ملی این کشور به ۹ درصد در ماه گذشته میلادی (آوریل) رسیده است. این رقم علاوه براینکه بالاترین میزان در ۴۰ سال گذشته بشمار می‌رود، در واقع یک جهش دو درصدی را در عرض یک ماه نشان می‌دهد.

پیش از جنگ اوکراین پیش‌بینی می‌شد که نرخ تورم با وجود فشارهای ناشی از برگزیت و بحران همه‌گیری کرونا در محدوده ۲ درصد سیر کند. اما اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که نرخ تورم به دلیل افزایش بهای انرژی، تا پایان سال‌جاری میلادی به بالای ۱۰ درصد می رسد.

محققان دانشگاه لافبرو دریافته‌اند که خانواده ها در انگلیس حدود ۱۲۰ پوند اضافی در ماه برای انرژی، ۹۰ پوند بیشتر برای حمل و نقل از جمله بنزین و ۶۵ پوند بالاتر برای مراقبت از کودکان هزینه می کنند.

پیتر ماتیجیک، معاون مدیر بنیاد خیریه جوزف راونتری به نشریه گاردین گفت: خانواده ها هفته ای یک بار دوش می گیرند، شیر در چای خود را کنار گذاشته‌اند و وعده های غذایی سرد می خورند تا از فر استفاده نکنند و هزینه های انرژی را کاهش دهند.

وی افزود: افزایش قیمت‌ها همه ما را تحت تأثیر قرار داده، اما برای فقیرترین خانواده‌های انگلیسی گریزی از افزایش هزینه‌ها وجود ندارد، زیرا بخش زیادی از درآمد آنها صرف تهیه کالاهای اولیه می‌شود. ماتیجیک هشدار داد: کسانی که کمترین درآمد را دارند، با تورم بسیار خطرناکی مواجه هستند و مکانیسم حمایتی کافی برای محافظت از آن ها وجود ندارد.

این درحالیست که مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد که در طول یک سال آینده از هر ۲۰ شهروند انگلیسی، یک نفر قادر به خرید مواد غذایی و پرداخت قبوض انرژی نخواهد بود. طبق تحقیقات به عمل آمده، هزینه‌های زندگی اکنون دغدغه اصلی خانوارهای انگلیسی است و ۹۰ درصد آنها نگران پیامدهای ناشی از افزایش قیمت ها هستند.

جهش بی‌سابقه شاخص تورم و افزایش افسارگسیخته هزینه‌های زندگی در انگلیس، جزیره را در بدترین شرایط اقتصادی نیم قرن گذشته قرار داده است. این واقعیت که دورنمایی از بهبود اوضاع دیده نمی‌شود و مقامات رسمی هم درباره تشدید اوضاع هشدار می‌دهند، مردم کشور را شوکه کرده است.

دولت انگلیس از سوی احزاب مخالف سیاسی و افکار عمومی تحت فشار زیادی قرار دارد تا از طریق تخصیص بودجه اضطراری، حداقل دستمزدها و کمک‌ هزینه‌های معیشتی برای دهک‌های پایین را افزایش دهد؛ اما تاکنون پیشرفتی در این زمینه رخ نداده است.

irna.ir/xjJvHF

**ادامه افزایش ارزش روبل در برابر دلار و یورو

ارزش روبل پول رایج روسیه که روز جمعه به بالاترین سطح چند سال گذشته رسیده بود، روز دوشنبه نزدیک به چهار درصد در برابر دلار و یورو رشد کرد.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

روند افزایشی ارزش روبل که به علت نظارت بانک مرکزی روسیه بر سرمایه ها و موظف شدن شرکت های صادراتی روسیه به تبدیل ارزهای دریافت به روبل در پی مسدود شدن نزدیک به نیمی از درآمدهای طلا و ارزی روسیه در پی آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه)، در روز جمعه به بالاترین سطح از مارس ۲۰۱۸ رسیده بود، همچنان ادامه یافته است.

روبل که ارزش آن در برابر دلار در سال جاری (۲۰۲۲) به رغم بحران گسترده اقتصادی و تحریم های غرب و آمریکا بر روسیه، ۳۰ درصد افزایش یافته، بهترین عملکرد را در جهان به نمایش گذاشته است.

شرکت بی سی اس اکسپرس در یادداشتی اعلام کرده است که عرضه ارز توسط صادرکنندگان، بهای بالای نفت و ترغیب شرکت های صادر کننده به تبدیل درآمدهای ارزی به روبل، همگی موجب تقویت پول روسیه می شود.

تحلیل گر شرکت سرمایه گذاری تینکاف پیش بینی کرده است که با وجود پابرجاماندن تحریم ها، روند افزایشی ارزش روبل در میان مدت ادامه یافته و نزدیک پائیز تثبیت شود.

به گفته تحلیل گران، درخواست روسیه از خریداران خارجی گاز طبیعی برای پرداخت بها به روبل، به تقویت آن کمک کرده است.

ارزش روبل پول رایج روسیه در برابر دلار و یورو در پی تلاش برخی از مشتریان اروپایی گاز طبیعی روسیه در روزهای گذشته برای پرداخت بهای این کالا به روبل بنا به درخواست مسکو، روز چهارشنبه با پشت سر گذاشتن کاهش های پیشین، به بالاترین میزان در چند سال گذشته رسید. با توجه به درخواست مسکو در پایان مارس از مشتریان خارجی گاز برای پرداخت بهای آن با روبل و در غیر این صورت روبه رو شدن با قطع عرضه، خریداران اروپایی برای حل این مشکل به تکاپو افتاده اند.

روبل در سال جاری ۲۰۲۲ به رغم بحران تمام عیار گسترده اقتصادی روسیه و در پی نظارت های این کشور در پایان فوریه برای حفاظت از بخش مالی خود در پی اعمال تحریم ها و مجازات های مالی و اقتصادی گسترده غرب به دنبال آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰)، بهترین عملکرد را در میان ارزهای بین المللی نشان داده است.

وزارت اقتصادی روسیه در پیش بینی تازه ای اعلان کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری تا ۷.۸ درصد کاهش خواهد یافت.

ارزش پول رایج روسیه در روز جمعه به بالاترین سطح در برابر دلار از آغاز فوریه ۲۰۲۰ و در برابر یورو نیز نزدیک به بالاترین سطح از میانه ۲۰۱۷ رسیده است. روند افزایشی ارزش روبل تا بالاترین سطح در چند ساله گذشته، در چند روز اخیر در پی تصمیم بانک مرکزی این کشور برای بالابردن سقف انتقال پول شهروندان و بیگانگان شهروند کشورهای دوست به خارج تا معادل ماهانه ۵۰ هزار دلار، به کندی گرائیده است.

رویترز افزود: اتحادیه اروپا با استفاده از طرحی به ارزش ۲۱۰ میلیارد یورو قصد دارد وابستگی خود به سوخت فسیلی روسیه را تا سال ۲۰۲۷ کاهش دهد. این نهاد قصد دارد با استفاده از این طرح که امروز /چهارشنبه/ رونمایی می شود ، دور شدن از وابستگی به سوخت فسیلی مسکو و تغییر سریع به سمت استفاده از انرژی های سبز را هدف قرار دهد.

به نوشته رویترز، حمله روسیه به عنوان اصلی ترین تامین کننده گاز اروپا به اوکراین باعث شد در بحبوحه نگرانی های شدید درباره شوک های ناشی از کمبود عرضه، اتحادیه اروپا با فوریت بیشتری در سیاست های انرژی خود تجدیدنظر کند.

irna.ir/xjJvSF

**ژاپن میزبان اجلاس گروه هفت در هیروشیما خواهد بود

فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن روز دوشنبه اعلام کرد این کشور سال ۲۰۲۳ میزبان اجلاس گروه هفت در هیروشیما خواهد بود.

از اهمیت سفر رئیسی به عمان تا زنگ خطر بیماری آبله‌میمون در پاکستان

وی معتقد است این شهر که اولین حمله اتمی جهان در آن روی داده است، گزینه ای مناسب برای انتقال پیام صلح به جهانیان است.

این تصمیم مورد حمایت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا قرار گرفت که پیشتر در روز جاری با کیشیدا در توکیو دیدار و گفت و گو کرد.

نشست این دو به تاثر از حمله روسیه به اوکراین و تهدید فزاینده متوسل شدن مسکو به سلاح هسته ای برگزار شد.

تصمیم به میزبانی اجلاس گروه هفت در شهر هیروشیما، اقدامی نمادین در مسیر خلع سلاح هسته ای است حتی با وجودی که سه کشور عضو گروه هفت یعنی آمریکا، انگلیس و فرانسه مجهز به سلاح اتمی هستند.

کانادا، آلمان، ایتالیا و اتحادیه اروپا به عنوان دیگر اعضای گروه هفت از انتخاب هیروشیما به عنوان شهر میزبان نشست این گروه اعلام حمایت کرده اند. هنوز تاریخ دقیق برگزاری این نشست تعیین نشده است.

ژاپن قرار است ریاست این گروه را از آلمان تحویل گیرد. کیشیدا در یک کنفرانس مطبوعاتی با بایدن گفت: به عنوان نخست وزیر ژاپن تنها کشوری که متحمل بمباران اتمی شده است، مکانی بهتر از هیروشیما وجود ندارد که تعهد به صلح را نشان دهد.

هیروشیما در غرب ژاپن در بمباران اتمی آمریکا در ۶ اوت ۱۹۴۵ ویران شد و ۱۴۰ هزار نفر در حملات آن زمان کشته شدند. سه روز بعد، دومین بمب اتمی در شهر ناکازاکی در جنوب غربی ژاپن انداخته شد.

کیشیدا در مقابل یادبود صلح هیروشیما گفت: مایلم اتحاد به دیگر رهبران گروه هفت از جمله پرزیدنت بایدن را در دفاع از صلح جهانی، نظم و ارزش ها تائید کنم.

بایدن نیز گفت: از سخنان نخست وزیر مبنی بر برگزاری اجلاس گروه هفت در زادگاه وی هیروشیما استقبال می کنم.

دو شهر ناگویا و فوکوکا در مرکز و جنوب غربی ژاپن دو مکان انتخابی دیگر برای میزبانی از اجلاس سال آینده گروه هفت بودند.

irna.ir/xjJvSX

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

chrome_reader_modeمطالب تکمیلی